fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ażeby czy a żeby? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? A żeby czy ażeby? O tym możecie przeczytać poniżej.

Ażeby czy a żeby? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne.

Ażeby czy a żeby? Poprawna forma

Zarówno forma a żeby jak i ażeby są poprawne. Należy jednak pamiętać o tym, że każda z nich oznacza co innego. Nie mogą więc być używane wymiennie. Zależą od kontekstu wypowiedzi.

A żeby pisane rozdzielnie to połączenie partykuły a ze spójnikiem żeby. Wprowadza zdanie podrzędne, które wskazuje na cel tego, o czym mowa w zdaniu nadrzędnym, który chce się osiągnąć przez daną czynność.

Ażeby pisane łącznie jest synonimem słowa aby. Wprowadza zdanie podrzędne, w którym mówi się o tym, czego zaistnienie jest zależne od stopnia tego, o czym mowa w zdaniu nadrzędnym, co chce się, by miało miejsce.

Ażeby czy a żeby? Przykłady zdań

Przykłady z użyciem a żeby

  • Umówiłem się z dziewczyną, a żeby się nie spóźnić, wyszedłem wcześniej z domu.
  • Wybrały się na wycieczkę, a żeby nie zabłądzić, zabrały ze sobą mapę.

Przykłady z użyciem ażeby

  • Moja siostra pilnie się uczy, ażeby mieć dobre oceny na świadectwie.
  • Posprzątałem rano, ażeby mieć wolne popołudnie.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X