Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Batikowanie – co to jest? Definicja, przykłady użycia

Pytanie o batikowanie śmiało mogłoby pojawić się w jakimś teleturnieju wiedzowym. Mało kto chyba wie, co oznacza to pojęcie, zatem nie pozostaje nic innego, jak przybliżyć kwestię batikowania. Jeśli do tej pory słowo batikowanie nie obiło Wam się jeszcze o uszy, to koniecznie przeczytajcie niniejszy artykuł. Znajdziecie w nim definicję tego wyrazu oraz jego etymologię.

Batikowanie - co to jest przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest batikowanie? Etymologia i znaczenie wyrazu

Słowo batikowanie ma dość egzotyczne pochodzenie. Chociaż do polszczyzny zostało zapożyczone z języka angielskiego, to Anglicy przejęli je z języka jawajskiego, należącego do grupy malajsko-polinezyjskiej. W tym używanym w Indonezji języku słowo bathik oznacza technikę barwienia tkanin poprzez nakrapianie.

Batikowanie nie oznacza jednak zwykłej, tradycyjnej metody barwienia tkanin. Proces batikowania to specyficzny sposób barwienia tkanin za pomocą wosku. Choć metoda ta powstała na indonezyjskich wyspach (Sumatra, Jawa, Borneo), stała się popularna w całej południowo-wschodniej części Azji. Do batikowania najczęściej wykorzystuje się materiały bawełniane. Jak to wygląda w praktyce?

Tkaninę, którą mamy zamiar pofarbować, trzeba pokryć warstwą gorącego wosku, używając do tego pędzla, patyczka, szpatułki, drewnianych stempli i specjalnego przyrządu do malowania na tkaninach o nazwie tjanting (jest to mały zbiornik na barwnik z wylewką umocowany na drewnianym trzonku), a następnie zanurzyć ją w barwniku. Dzięki batikowaniu barwnik pozostaje wyłącznie w konkretnych miejscach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wosk zabezpiecza tkaninę przed wsiąkaniem w nią barwnika.

Po wysuszeniu farbowanego płótna można nałożyć kolejną warstwę wosku na powstałe wcześniej wzory i ponownie barwić, jednak tym razem w ciemniejszym barwniku. Dla osiągnięcia specjalnych efektów czynność farbowania i woskowania możemy powtarzać wielokrotnie. Po zakończeniu wykonywania projektowanego wzoru gotową tkaninę prasuje się przez biały papier.

Na zakończenie ciekawostka dotycząca tej oryginalnej metody. W roku 2009 została ona wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Batikowanie – przykłady użycia

  • W Polsce technikę batikowania wykorzystywano przy zdobieniu wielkanocnych pisanek oraz spódnic ludowych.
  • Na indonezyjskich wyspach batikowaniem zajmują się głównie kobiety.
  • Wśród rdzennej ludności wysp Indonezji batikowanie ma związek z tamtejszą tradycją, filozofią, a nawet magią.
  • Batikowanie jest nie tylko formą artystyczną, lecz także praktyczną techniką stosowaną w modzie i dekoracji.
  • W miejscowym domu kultury odbywają się warsztaty batikowania.
  • Wielu ludzi oddaje się batikowaniu jako swojemu hobby.

Batikowanie – wyrazy pokrewne

  • Batikować,
  • batik,
  • batikowany,
  • batikarski,
  • batikowy.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu batikowanie z internetu

Batikowanie to jedna z tych technik, która początkowo może wydawać się skomplikowana, ale z odpowiednią wiedzą​ i praktyką zyskuje się na pewności. Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i materiały, takie ​jak wosk pszczeli, barwniki do tkanin, specjalne pędzle​ i tkaniny naturalne. Stabilność i jakość materiałów ma ogromne znaczenie, aby osiągnąć pożądane ‌efekty.‍ Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zaczynaj od małych projektów, ‍ucząc się krok po kroku podstaw batikowania.

Co to jest batikowanie?

Batikowanie nie ogranicza się już tylko do tradycyjnych form i wzorów. Współcześni artyści i projektanci wykorzystują tę technikę do tworzenia unikalnych ubrań, akcesoriów, dzieł sztuki i przedmiotów dekoracyjnych. Batikowanie jest również popularne w przemyśle mody, gdzie wzory batiku są stosowane na tkaninach wysokiej jakości, takich jak jedwab i bawełna.

https://nazdrowo.pl/uroda/a4912-batikowanie-sztuka-i-technika-tworzenia-unikalnych-tkanin

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X