Bieżący czy bierzący? Jak poprawnie to zapisać?
Do jednej z najczęstszych rozterek dotyczących poprawnej polszczyzny zalicza się bez wątpienia wybór pomiędzy spółgłoską ż a dwuznakiem rz. Która forma jest prawidłowa w omawianym tutaj przypadku? Bieżący czy bierzący? Odpowiedź poniżej.
Bieżący czy bierzący? Poprawna forma
Prawidłowy zapis tego przymiotnika to oczywiście bieżący. Przy kolejnych wątpliwościach odnoszących się do właściwego zapisu, nasz wybór powinien paść zatem na spółgłoskę ż.
Dlaczego akurat w ten sposób zapisujemy przymiotnik bieżący? Wyraz ten należy do tej samej grupy co biegać, ponieważ oba pochodzą od nieużywanego dziś staropolskiego bieżyć/bieżeć. Zgodnie z obowiązującymi w języku polskim zasadami ortograficznymi, spółgłoskę ż należy pisać wtedy, gdy odmienia się na g, dz, h, z, ź lub s.
Przymiotnik bieżący to inaczej przypadający na chwilę obecną (na przykład miesiąc lub rok) lub płynący, posuwający się naprzód (bieżąca woda). Synonimami wyrazu bieżący są więc aktualny, obecny.
Bieżący to forma przymiotnika rodzaju męskiego.
Bieżący czy bierzący? Przykłady zdań
- Przeczytałem ciekawe artykuły w bieżącym numerze tej gazety.
- Bieżący rok, to znaczy 2023, nie jest dla mnie zbyt dobry.
Bieżący czy bierzący? Przykłady z literatury
W minionym karnawale i w bieżącym wielkim poście fortuna po raz trzeci czy czwarty znowu łaskawym okiem spojrzała na dom pana Łęckiego.
Jego salony pełne były gości, a do przedpokoju sypały się bilety wizytowe jak śnieg. I znowu pan Tomasz znalazł się w tej szczęśliwej pozycji, że nie tylko miał kogo przyjmować, ale nawet mógł robić wybór pomiędzy odwiedzającymi.
Bolesław Prus, Lalka