fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bieże czy bierze? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo pochodzi od bezokolicznika brać. Problem w jego pisowni sprawia to, w jaki wariant wybrać; ż czy rz? Te dwa dźwięki w wymowie brzmią identycznie. Która forma jest zatem poprawna? Bieże czy bierze? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Bieże czy bierze? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma bierze.

Bieże czy bierze? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą jest zapis bierze.

Słowo bierze to czasownik, pochodzący od bezokolicznika brać. Jest to jego forma odmieniona w trzeciej osobie liczby pojedynczej (on bierze, ona bierze, ono bierze).

Mamy tu do czynienia z wymianą głoski r na rz w wyrazie pokrewnym (brać - bierze), z tego względu zawsze powinien być zapisywany przez rz.

Bierze oznacza, że osoba, o której mowa w zdaniu, chwyta coś do ręki, sięga po coś, albo ma ze sobą i zanosi w miejsce, do którego idzie, w którym będzie się potem znajdować. Odnosi się także do przyjmowania leków. Może też oznaczać konkretne zachowanie, które polega na specyficznej reakcji, często emocjonalnej, na konkretny bodziec. Tym wyrazem można też określić przyjmowanie zapłaty za coś.

Bieże czy bierze? Przykłady zdań

  • Koleżanka mojej siostry zachorowała, więc bierze leki.
  • Moja siostra bierze teraz prysznic. Nie może podejść do telefonu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.