fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dwóch czy dwuch? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Jednym z najczęstszych ortograficznych dylematów jest wybór między u a ó. Którą z tych samogłosek wybrać, aby nie popełnić błędu w zapisie liczebnika utworzonego od cyfry dwa? Informacje dotyczące poprawnego zapisu znajdziecie poniżej.

Dwóch czy dwuch? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: dwóch.

Dwóch czy dwuch? Poprawna forma

Dwóch jest liczebnikiem zbiorowym, używanym gdy mowa o dwóch osobach lub przedmiotach. Jest formą odmienioną w dopełniaczu.

Słowo dwóch zawsze należy zapisywać przez literę ó. Jest to jedyna poprawna forma. Pochodzi ono od wyrazu dwoje, a więc w tym przypadku obowiązuje zasada gramatyczna, która  mówi, iż ó wymienia się na o w wyrazie pokrewnym. Poprawną pisownię można zatem skojarzyć z wymianą dwóch-dwoje. To pomoże zapamiętać prawidłową pisownię.

Warto także wspomnieć o tym, że poprawną formą liczebnika dwóch jest także wyraz dwu, który posiada identyczne znaczenie. Jest on jego znacznie starszą wersją, pochodzącą od staropolskiego słowa dwoju. Jednak przez licznie zachodzące przekształcenia i uproszczenia osiągnął najpierw formę dwu, a następnie dwóch.

Dwóch czy dwuch? Przykłady zdań

  • Tę sukienkę można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych.
  • Moja siostra pojechała tam ze swoją przyjaciółką, więc zarezerwowała w hotelu pokój dla dwóch osób.
  • Jestem autorem tych dwóch książek.

Sklep Nadwyraz.com

Dwóch czy dwuch? Przykład z literatury

Na drodze życia nie ma ani ronda, ani leśnego parkingu. Można tylko jechać w jednym z dwóch kierunków. A jeśli człowiek nie ufa Bogu, szukając sobie innych zabezpieczeń, wróżek, duchów, talerzyków, odwraca się do niego plecami i idzie wprost do piekła.

Szymon Hołownia, Tabletki z krzyżykiem

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X