fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Haust czy chaust? Która forma jest poprawna?

Słowo, które znajduje się w tytule poniższego tekstu poradnikowego oznacza duży łyk płynu przełykanego za jednym razem lub powietrza wciąganego do płuc w czasie jednego wdechu. Problem w jego zapisie stanowi to, czy powinien on zawierać h czy ch. W wymowie te głoski brzmią niemal identycznie. Która forma jest więc poprawna? Haust czy chaust? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Haust czy chaust? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma haust.

Haust czy chaust? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawnie słowo haust zapisujemy przez h. Jeśli przyjrzymy się słowu które jest pierwowzorem słowa haust, to możemy zauważyć dlaczego ten wyraz zapisujemy przez h.

Otóż haust jest to wyraz, który pochodzi z łaciny. Jego źródłem jest haustus, które również oznacza łyk. W języku polskim zapis tego słowa został skrócony, poprzez odjęcie końcówki –us, zachowując przy tym oryginalną pisownię przez h. Zgodnie z obowiązującymi regułami języka polskiego, wyrazy obcego pochodzenia należy zapisywać przez h.

Haust czy chaust? Przykłady zdań

  • Po długim biegu była bardzo wyczerpana. Wróciła do domu i piła wodę dużymi haustami.
  • Przed pisaniem egzaminu maturalnego była bardzo zdenerwowana. Próbowała się uspokoić nabierając głębokie hausty powietrza.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X