fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wszystko naraz czy wszystko na raz? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. jak poprawnie zapisać wyrażenie, które jest tematem niniejszego tekstu poradnikowego? Wszystko naraz czy wszystko na raz? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wszystko naraz czy wszystko na raz? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne.

Wszystko naraz czy wszystko na raz? Poprawna forma

Obie formy są poprawne, jednak każda z nich zależy od kontekstu w jakim go używamy. Nie możemy więc wymiennie stosować wyrażeń wszystko naraz i wszystko na raz.

Wyrażenie wszystko naraz, gdzie naraz  jest zapisane razem oznacza jednocześnie, razem lub w tym samym czasie. Może oznaczać także nagle i niespodziewanie.

Wyrażenie wszystko na raz, gdzie na raz jest zapisane rozdzielnie oznacza zrobić coś jednorazowo, jeden raz albo za jednym zamachem.

Tym, co  pozwoli rozróżnić obie formy w mowie jest akcent. Naraz pisanie łącznie akcentowane jest na pierwszą sylabę na. Na raz pisane rozdzielnie akcentowane jest na drugą sylabę raz.

Wszystko naraz czy wszystko na raz? Przykłady zdań

  • Nie mówcie wszyscy naraz! Nikogo nie można zrozumieć. Każdy niech mówi po kolei.
  • Udało nam się zapakować do bagażnika wszystko na raz.

Sklep Nadwyraz.com

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.