fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wasze błędy, których nie potraficie się oduczyć

Każdemu z nas zdarza się napisać lub powiedzieć coś niepoprawnie – czasem przez nieuwagę, niekiedy klawiatura spłata nam figla, innym razem to przejęzyczenie. Jednak są takie błędy, które stały się naszymi nawykami językowymi i których wyzbycie się wymaga od nas bardzo dużej uwagi. Poprosiliśmy Was o przykłady błędów, które nadal zdarza Wam się popełniać, mimo że znacie prawidłową formę.

Wasze błędy, których nie potraficie się oduczyć - Polszczyzna.pl

Skąd takie problemy?

Można uznać, że główną przyczyną ciągłego popełniania błędów językowych, których jesteśmy świadomi, jest przyzwyczajenie. Niektóre niepoprawne formy są od najwcześniejszych lat szkolnych powtarzane w najbliższym otoczeniu, mediach, a nawet przez nauczycieli, więc trudno wyzbyć się ich stosowania, kiedy już odkryjemy błąd.

Nasze nawyki językowe

Okazuje się, że lista najczęściej popełnianych przez Was błędów znacznie pokrywa się z listami, które już wcześniej publikowaliśmy, na przykład: 10 najczęstszych błędów językowych w internecie. Oto pomyłki, które powtarzały się najczęściej:

1 W każdym bądź razie – jest to połączenie wyrażeń w każdym razie i bądź co bądź. Nie jest poprawne, choć tak mocno zakorzeniło się w naszym języku, że nie ma się co dziwić, że niektórzy nadal tak mówią. Zatem podsumujmy: nie powinniśmy mówić w każdym bądź razie, ponieważ jest to niepoprawny zwrot. W każdym razie lub bądź co bądź – w zależności od kontekstu wypowiedzi powinniśmy użyć jednego z tych wyrażeń.

2 Pod rząd – to wyrażenie jest rusycyzmem i używa się go niekiedy zamiast polskiej wersji tego wyrażenia – z rzędu. Choć wiele osób traktuje to jako błąd, niektórzy językoznawcy uznają wyrażenie pod rząd za poprawny wariant wyrażenia z rzędu. Natomiast jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nam nie zarzuci kaleczenia ojczystego języka, oczywiście lepiej wybierać formę z rzędu.

3 Bynajmniej – wydaje się, że kwestia nieprawidłowego używania wyrazu bynajmniej została poruszona już tyle razy, odkąd zaczął on być stosowany jako synonim przynajmniej, że już dla wszystkich powinno to być jasne. Jednak – co nawyk, to nawyk. Zatem przypomnijmy jeszcze raz: bynajmniej nie znaczy to samo co przynajmniej. Bynajmniej ma dwa znaczenia. Pierwsze z nich to wcale nie, na przykład: Lubisz chodzić pieszo? – Bynajmniej! oznacza, że ktoś nie lubi chodzić pieszo. Drugi przypadek, w którym możemy użyć bynajmniej, to wzmocnienie zaprzeczenia, czyli na przykład: Szybko biega, ale bynajmniej nie ma szansy na zwycięstwo w tej olimpiadzie.

4 Tydzień czasu / miesiąc czasu – miesiąc, tydzień i rok są zawsze określeniem czasu, nie mają żadnego innego znaczenia. W związku z tym nie jest konieczne doprecyzowanie, że mówiąc tydzień, mamy na myśli czas, nie możemy bowiem niczego innego określić tym mianem.

5 Włanczać – ten przypadek jest chyba najłatwiejszy do zapamiętania – wystarczy skojarzyć włączanie z włącznikiem i… oczywiście pilnować się, aby nie popełnić błędu.

6 Wziąść – jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów (cała lista tutaj: 100 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie w 2018 r.). Jeśli nadal macie problem z urojonym ś w wyrazie wziąć, zachęcamy do zakupienia gadżetu, który ułatwi Wam utrwalenie jedynej właściwej formy: KOLEKCJA „WZIĄĆ”.

7 Tu pisze – tak możemy mówić, o ile w danej chwili ktoś coś pisze, na przykład: Proszę nie wchodzić do sali, klasa pisze tu egzamin. Jeśli coś już zostało napisane, powinniśmy powiedzieć tu jest napisane lub tu napisano: Tu jest napisane, że nie można wejść do sali, bo odbywa się w niej egzamin. Niestety jest to jeden z tych błędów, które trudno wykorzenić, ponieważ wiele osób mówi niepoprawnie. Stańmy jednak na straży poprawności naszego języka i używajmy jedynej prawidłowej formy!

Sklep Nadwyraz.com

Czy regionalizm to błąd?

W odpowiedzi na nasz apel o przyznanie się do błędów językowych, których nie możecie się pozbyć, pojawiło się sporo regionalizmów, np. oświecić światło, do góry (w znaczeniu: na górę), chycić (chwycić), se (sobie). Nie są to błędy, oczywiście dopóki nie stosujemy ich w oficjalnej, urzędowej korespondencji. Regionalizmy warto pielęgnować i dobrze jest je stosować świadomie, a tak się dzieje, kiedy znamy ogólną, oficjalną wersję danego zwrotu, nie tylko tę regionalną.

Być może zainteresuje Cię również tekst: 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018 roku

Błędne nawyki językowe. Jak je zmieniać?

Momentem zwrotnym jest oczywiście ten, w którym zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że popełniamy błąd. Później wystarczy zacząć nad sobą pracować – najlepiej sukcesywnie utrwalać sobie prawidłowe formy zwrotów lub wyrazów, w których popełniamy błąd. Jeśli są to usterki ortograficzne, naszym sprzymierzeńcem będzie autokorekta – zwracajmy uwagę na poprawiane lub podkreślane wyrazy, a pomoże nam to zapamiętać prawidłową wersję. W przypadku błędnego wymawiania niektórych wyrazów lub zwrotów wybierzmy jakieś jedno wyrażenie, zapiszmy je na karteczce, przyklejmy ją w widocznym miejscu i… pozostaje jedynie praca nad sobą i utrwalanie prawidłowego wariantu, a następnie wzięcie na tapet kolejnego błędu.

Sklep Nadwyraz.com

Czy nasz artykuł sprawił, że nie poczuliście się sami ze swoimi językowymi potknięciami? A może przypomniało Wam to inne językowe nawyki, których chcielibyście się pozbyć?

?

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej. Uwielbia podróże po Polsce, szczególnie do miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc. Sporo czyta, z zapałem hoduje domowe rośliny i stara się żyć zgodnie z ideą zero waste, bo dobro planety leży jej na sercu.

X