fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

10 najczęstszych błędów językowych w internecie

Czy zastanawialiście się kiedyś, które błędy językowe w polskim internecie są najczęstsze? My też, dlatego postanowiliśmy to zbadać. Sprawdźcie, co znalazło się na czarnej liście!

Kubek po prostu, na pewno, na co dzień, w ogóle

Uwaga! Artykuł przeznaczony jest dla ludzi o mocnych nerwach i może nasilić objawy alergii na rażące błędy językowe!

1 WZIĄŚĆ – klasyka gatunku, czyli jeden z najczęstszych błędów językowych w internecie, ale nie tylko. Nie pomagają tłumaczenia, że skoro mówi i pisze się brać, to należy stosować także formę wziąć. Misja Poprawnej polszczyzny w tępieniu tego błędu trwa, bo trwać musi.

Nie pomogą argumenty, że Sienkiewicz używał formy wziąść. To było dawno temu i nieprawda. Normy językowe zmieniły się. (A tak na marginesie – czy wiedzieliście, że czasownik iść pierwotnie brzmiał ? Ś jest wtórne, dodane na podstawie analogii do innych czasowników. Tak teraz wiele osób czyni z czasownikiem wziąć…).

2 WŁANCZAĆ – znacie już pewnie powiedzenie, że ten, kto mówi włanczać, ma w domu włanczniki. Zdumiewająca jest jednak niekonsekwencja osób popełniających błąd. Skoro według nich bezokolicznik brzmi włanczać, powinni mówić również włancz, włanczył, włanczyła, włanczyliśmy, prawda?

3 POSZŁEM – skoro mężczyźni stosujący tę formę upierają się przy jej poprawności i komunikatywności, niech będzie: ja poszłem, ty poszłeś, on poszł. Skoro poszedł, to poszedłem. A dlaczego w takim razie kobiety mówią poszłam? Bo ona poszła. To po prostu należy zapamiętać.

3 powyższe błędy językowe podsumuje najlepiej koszulka ze sklepu nadwyraz.com

4 BYNAJMNIEJ używane w znaczeniu PRZYNAJMNIEJ – w tym wypadku zajrzyjmy do słownika języka polskiego, aby wszystkim niedowiarkom pokazać, że to dwa zupełnie różne słowa:

bynajmniej I ‘partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie’.

bynajmniej II ‘wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej’.

przynajmniej ‘partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok’.

W skrócie: bynajmniej wzmacnia nasze zaprzeczenie, a przynajmniej to inaczej co najmniej. My wierzymy słownikowi, a Wy?

5 W KAŻDYM BĄDŹ RAZIE – ten błąd jest trochę jak szampon z odżywką – 2 w 1. W tym błędnym powiedzonku kryją się dwa powiedzenia – w każdym razie i bądź co bądź. Ciekawe, jak to się stało, że obydwa wyrażenia połączyły się w jedno. Czy bądź w powiedzeniu w każdym razie nie brzmi... głupio?

6 NAPEWNO – jest to wyrażenie przyimkowe, które powinniśmy zapisywać rozdzielnie tak jak na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. I nigdy nie mylcie na pewno z naprawdę. Na pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie. (Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł: Kilka uwag na temat pisowni: na pewno, naprawdę, w ogóle, po prostu).

7 DZIEŃ DZISIEJSZY – wystarczy powiedzieć dziś. To trochę tak jak w miesiącu październiku, moja osoba. Ma brzmieć mądrze, a nie brzmi. Profesor Bańko napisał kiedyś w poradni:

Pokrętna forma bywa przykrywką dla pustej treści, poza tym – jak pewnie niektórzy sądzą – dodaje mówiącemu powagi.

My się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzamy.

8 TRWA NADAL – skoro trwa, to nie przestało trwać. Nadal jest tutaj zbędne. Istnieje podobny błąd – kontynuować dalej.

9 OKRES CZASU – to kolejny błąd w stylu dnia dzisiejszego czy trwa nadal. To pleonazm, czyli tzw. masło maślane. Już w samym słowie okres zawarte jest znaczenie „odcinek czasu”.

10 ??? – ten punkt przez najbliższe kilka dni pozostanie pusty. To od Was zależy, co się w nim znajdzie! Wystarczy pod artykułem dodać komentarz z propozycją błędu, który według Was jest popełniany w internecie najczęściej.

Pamiętajcie o propozycjach, których nie ma jeszcze na liście. :)

Badanie zostało przeprowadzone przez stronę Poprawna polszczyzna wśród jej użytkowników oraz przez Instytut Monitorowania Mediów (monitoring internetu pod kątem błędów językowych na podstawie sugestii fanów Poprawnej polszczyzny). Pod uwagę brane były materiały opublikowane od 1 marca do 31 maja 2017 r.
W rezultacie wytypowano opisane wyżej pozycje.
Najpopularniejsze błędy w internecie i na Facebooku
Najpopularniejsze błędy językowe

Wyniki przygotowane przez Instytut Monitorowania Mediów

Co powiecie na to, aby nas wesprzeć w językowym uświadamianiu Polaków?

Aby dołączyć do krucjaty językowej, wystarczy podzielić się artykułami publikowanymi na naszej stronie. Dzielić się można oczywiście na różne sposoby: na Facebooku oraz w innych serwisach społecznościowych, a także podczas zwyczajnej rozmowy przy obiedzie, w parku czy w trakcie jazdy samochodem.

Tylko z Waszą pomocą możemy trafić do osób, do których sami nie moglibyśmy dotrzeć.

PS Na zakończenie dorzucamy bardzo wymowną grafikę, którą możecie zapisać na dysku lub udostępnić w mediach społecznościowych. :)

Dlaczego szedłem, a nie szłem?

PS Na zakończenie dorzucamy bardzo wymowną grafikę, którą możecie zapisać na dysku lub udostępnić w mediach społecznościowych. :)

Czy odmiana przez przypadki sprawia Ci trudności? Sprawdź nasz tekst, po przeczytaniu którego na pewno znikną wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia. A jeśli poprawna pisownia jest Twoją bolączką, przetestuj nasze narzędzie, które poprawi (prawie) każdy błąd językowy!

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.