Wyjaśniamy zawiłości języka polskiego.

10 najczęstszych błędów językowych w internecie

Czy zastanawialiście się kiedyś, które błędy językowe w polskim internecie są najczęstsze? My też, dlatego postanowiliśmy to zbadać. Sprawdźcie, co znalazło się na czarnej liście!

Kubek po prostu, na pewno, na co dzień, w ogóle

Uwaga! Artykuł przeznaczony jest dla ludzi o mocnych nerwach i może nasilić objawy alergii na rażące błędy!

1 WZIĄŚĆ – klasyka gatunku. Nie pomagają tłumaczenia, że skoro mówi i pisze się brać, to należy stosować także formę wziąć. Misja Poprawnej polszczyzny w tępieniu tego błędu trwa, bo trwać musi.

Nie pomogą argumenty, że Sienkiewicz używał formy wziąść. To było dawno temu i nieprawda. Normy językowe zmieniły się. (A tak na marginesie – czy wiedzieliście, że czasownik iść pierwotnie brzmiał ? Ś jest wtórne, dodane na podstawie analogii do innych czasowników. Tak teraz wiele osób czyni z czasownikiem wziąć…).

2 WŁANCZAĆ – znacie już pewnie powiedzenie, że ten, kto mówi włanczać, ma w domu włanczniki. Zdumiewająca jest jednak niekonsekwencja osób popełniających błąd. Skoro według nich bezokolicznik brzmi włanczać, powinni mówić również włancz, włanczył, włanczyła, włanczyliśmy, prawda?

3 POSZŁEM – skoro mężczyźni stosujący tę formę upierają się przy jej poprawności i komunikatywności, niech będzie: ja poszłem, ty poszłeś, on poszł. Skoro poszedł, to poszedłem. A dlaczego w takim razie kobiety mówią poszłam? Bo ona poszła. To po prostu należy zapamiętać.

3 powyższe błędy podsumuje najlepiej koszulka ze sklepu nadwyraz.com

4 BYNAJMNIEJ używane w znaczeniu PRZYNAJMNIEJ – w tym wypadku zajrzyjmy do słownika języka polskiego, aby wszystkim niedowiarkom pokazać, że to dwa zupełnie różne słowa:

bynajmniej I ‘partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie’.

bynajmniej II ‘wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej’.

przynajmniej ‘partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok’.

W skrócie: bynajmniej wzmacnia nasze zaprzeczenie, a przynajmniej to inaczej co najmniej. My wierzymy słownikowi, a Wy?

5 W KAŻDYM BĄDŹ RAZIE – ten błąd jest trochę jak szampon z odżywką – 2 w 1. W tym błędnym powiedzonku kryją się dwa powiedzenia – w każdym razie i bądź co bądź. Ciekawe, jak to się stało, że obydwa wyrażenia połączyły się w jedno. Czy bądź w powiedzeniu w każdym razie nie brzmi… głupio?

6 NAPEWNO – jest to wyrażenie przyimkowe, które powinniśmy zapisywać rozdzielnie tak jak na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. I nigdy nie mylcie na pewno z naprawdę. Na pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie. (Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł: Kilka uwag na temat pisowni: na pewno, naprawdę, w ogóle, po prostu).

7 DZIEŃ DZISIEJSZY – wystarczy powiedzieć dziś. To trochę tak jak w miesiącu październiku, moja osoba. Ma brzmieć mądrze, a nie brzmi. Profesor Bańko napisał kiedyś w poradni:

Pokrętna forma bywa przykrywką dla pustej treści, poza tym – jak pewnie niektórzy sądzą – dodaje mówiącemu powagi.

My się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzamy.

A co powiesz na sklep z produktami zainspirowanymi polszczyzną i literaturą? Zajrzyj na nadwyraz.com i sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie!
Koszulka ze słowami, które czarują niebanalną wymową i zapisem!
Koszulka LEARN POLISH!

8 TRWA NADAL – skoro trwa, to nie przestało trwać. Nadal jest tutaj zbędne. Istnieje podobny błąd – kontynuować dalej.

9 OKRES CZASU – to kolejny błąd w stylu dnia dzisiejszego czy trwa nadal. To pleonazm, czyli tzw. masło maślane. Już w samym słowie okres zawarte jest znaczenie „odcinek czasu”.

10 ??? – ten punkt przez najbliższe kilka dni pozostanie pusty. To od Was zależy, co się w nim znajdzie! Wystarczy pod artykułem dodać komentarz z propozycją błędu, który według Was jest popełniany w internecie najczęściej.

Pamiętajcie o propozycjach, których nie ma jeszcze na liście. 🙂

Badanie zostało przeprowadzone przez stronę Poprawna polszczyzna wśród jej użytkowników oraz przez Instytut Monitorowania Mediów (monitoring internetu pod kątem błędów językowych na podstawie sugestii fanów Poprawnej polszczyzny). Pod uwagę brane były materiały opublikowane od 1 marca do 31 maja 2017 r.
W rezultacie wytypowano opisane wyżej pozycje.
Najpopularniejsze błędy w internecie i na Facebooku
Najpopularniejsze błędy językowe

Wyniki przygotowane przez Instytut Monitorowania Mediów

Co powiecie na to, aby nas wesprzeć w językowym uświadamianiu Polaków?

Aby dołączyć do krucjaty językowej, wystarczy podzielić się artykułami publikowanymi na naszej stronie. Dzielić się można oczywiście na różne sposoby: na Facebooku oraz w innych serwisach społecznościowych, a także podczas zwyczajnej rozmowy przy obiedzie, w parku czy w trakcie jazdy samochodem.

Tylko z Waszą pomocą możemy trafić do osób, do których sami nie moglibyśmy dotrzeć.

PS Na zakończenie dorzucamy bardzo wymowną grafikę, którą możecie zapisać na dysku lub udostępnić w mediach społecznościowych. 🙂

Dlaczego szedłem, a nie szłem?
Napisane przez
 • Lilka

  Aby = żeby. Czy aby na pewno – źle. Czy na pewno – dobrze. Ktoś powie: ” Czy żeby na pewno?”

  • Dot

   “Aby” i “żeby” są synonimami, więc są wymienne, ale w podanym przykładzie to chyba utarty zwrot “czy aby na pewno” i dlatego akurat tutaj “żeby” nie pasuje.

 • Voo

  Niektórzy nie odmieniają słowa “ów” i powstają takie kwiatki jak “w ów umowie”. Szczególnie często pojawia się to na forach specjalistycznych.

 • Voo

  Jeszcze czasownik “posiadać”: “wagon posiada gwałtowne hamowanie awaryjne” (autentyk z tramwaju), “kot posiada długą sierść” (z ogłoszenia). Paskudnie nadużywane słowo, bo niektórym wydaj się, że “mieć” nie wystarczy.

 • Remi

  Razi mnie takie określenie: “Tutaj pisze, … ” zamiast “Tutaj jest napisane …”. Ludziska często tak mówią o napisach,

 • Tadeusz

  Dorzucę dwa słowa o nieznanej powszechnie pisowni: ot i nuż. W powszechnym użyciu jest “od” i “nóż”. Np. “mój kot gryzie mnie od tak, bez powodu”, lub “nie bój się zapytać, a nóż dostaniesz dobrą radę”.

 • Magda

  A mnie najbardziej drażni “w miesiącu styczniu”, “zestawienie za miesiąc maj”. Przecież wiadomo, że styczeń i maj to miesiące i nie trzeba tego słowa tam wciskać. Działając w myśl tej zasady powinni piać też “w dzień tygodnia wtorek” itd.

 • konrad

  Zesmy byli -zamiast bylismy. Zesmy jedli-zamiast jedlismy itd.

  • Karolina Urb

   Żeśmy
   – tak się godo między innymi na Górnym Śląsku.

   Żeśmy się dogodali😄

   • Westsee

    U Krzyżaków na “Ziemni Chełmnińskiej” tyż. Jo, jażem też tak mówił, jak dorośli nie słuchali.

    Ale co my tam o dialektach lokalnych, jak ten, co Wielkim Poetą Był, sam daje wzór:

    “Żem je znał kiedyś na polskim ugorze,
    […]
    Żem często dumał nad mogiłą ludzi,
    Żem nie znał prawie rodzinnego domu,
    Żem był jak pielgrzym, co się w drodze trudzi []…”

    – no i co tera!? ™

    (Już Korzecki się oburzał czytając te wersy… hihi)

  • Ada Targalska

   oo tak, straszne!

 • konrad

  Znowoz-zamiast znow,znowu.

 • Katarzyna

  A ja nie cierpie gdy ktoś używa formy “Tobie” zamiast “Ci” np. “Powiedziałem Tobie, że ….”, “Czy to się Tobie podoba?” itp.

  • Paulina

   Nie jestem pewna, ale podejrzewam, że jednak to ktoś ma rację. W pierwszym wypadku “Ci” byłoby chyba na miejscu, w nieformalnej rozmowie, w języku potocznym, ale “Czy Ci się to podoba?” “Czy to się Ci podoba?” – chyba niedobrze. Nawet wymówić trudno.

  • Dot

   Forma “Tobie” używana jest, aby podkreślić, o kogo nam chodzi, np. gdy rozmawiamy w większej grupie. Nie jest niepoprawna.

 • Brad

  Proponuję pochylić się również nad słowem “tudzież”, które powszechnie jest uznawane nie jako łącznik (koniunkcja) a alternatywa.

  • Westsee

   Proponuję pochylić się również nad spójnikiem “a”, który w dysjunkcji “nie X, a Y” jest rażącym rusycyzmem. Po polsku mówimy “nie X, lecz Y”, potocznie “nie X, tylko Y”.

 • Jack

  Moje ulubione określenie to “pretensjonalny” używany jako mający pretensje. Jak dla mnie nr 1.

  • JL

   Mnie zwala z nóg “jestem obrzydliwy” jako brzydzący się czegoś

 • Pingback: Wymyślić czy wymyśleć? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!()

 • Naprawnik

  “Ilość” na określenie czegoś policzalnego, np. “ilość ludzi”. Powinno być “liczba ludzi”.

 • Ola Pabian

  Mnie mierzi użycie “ubrać” w znaczeniu “założyć”.”Ubrać spodnie”, “rozebrać buty” (aaaa! Koszmar)

  • Elzbieta Kapuscinska

   Ubrania się wkłada a zakłada np okulary na nos. Niestety większość stylistow czy dziennikarzy bardzo czesto popelnia ten błąd.

 • Jakub Płuska

  Zaimek „tą” w bierniku

 • Ada Targalska

  “osobiście uważam”

 • Tomek Tomaszewsky

  Dziennikarze “wp” używają często podobnych zwrotów: POPEŁNIĆ zdanie, POPEŁNIĆ reportaż, POPEŁNIĆ prezent, POPEŁNIĆ dobry pomysł… itp.

  • Jacek Lewandowski

   Dawniej, jeśli np. poeta powiedział, że “popełnił wiersz”, wyraźnie wyczuwało się nutę lekkiej autoironii. Najczęściej dryfującej w kierunku kokieterii, czyli pozornego zamiaru umniejszenia wielkości własnego talentu. Bo przecież takie ostentacyjne puszenie się przed kamerą czy innym mikrofonem, jest w złym tonie. A wtajemniczeni adresaci i tak wychwycą przewrotną sprzeczność. Mało tego – będą dumni i ukontentowani, że tak się stało. Prawie jak u Brechta i jego “Matki Courage”, dla której “wybuchł pokój”. Po latach, przewrotne powiedzenie zatraciło wieloznaczną, humorystyczną nierzadko lekkość i dziś niektórzy walą nim na oślep, niczym tępym kamieniem.

 • Zgłaszam na pozycję 10 błędne formy dat: 6 listopad, 10 grudzień, 3 maj itp. Co smutne ten błąd pojawia się nie tylko w internecie ale w ogóle panoszy się już wszędzie, a mnie zęby od tego bolą.

 • Babooshka_eM

  Mnie razi, określenie “ubrałam spodnie, ubrałam buty” ubrałam zamiast założyłam/włożyłam. Ubrać można dziecko, choinkę

 • Jaco91

  Mnie najbardziej drażni (nie tylko w internecie) mówienie “te dziecko”, “te krzesło”, “te biurko”. Naprawdę nie wiem, co kieruje ludźmi, którzy tak mówią lub piszą.

  • zyrafu

   Też tego nie znoszę, strasznie mnie wkurza. Jak ktoś w rozmowie walnie “te okno”, “te ćwiczenie” to zwykle mam ochotę natychmiast zakończyć konwersację.

 • Kinga Jesionowska

  Akurat to pierwsze nie jest błędem – słowo “syty” używane jest również w znaczeniu “sycący”. Co do drugiego, jak najbardziej się zgadzam. 🙂

 • MiCH

  ‘Tylko i wyłącznie’. No jak można? Jak? Pytam.

 • Piotr Podbielski

  “W lato”, zamiast “w lecie” lub “latem”

 • Piotr Podbielski

  Małolaty tak piszo i mówio! 😉

 • Virtuti Cebulari

  “Pan/Pani” pisane wielką literą w e-mailach, gdy mowa o trzeciej osobie, np.: “Proszę przygotować umowę dla Pana Jana Kowalskiego”, “W tym miesiącu Pani Annie Nowak przyznaliśmy premię 20%”, itp. Koszmar!

 • Wioleta Trzeciak

  Cofnąć do tyłu 😉

 • kathryn

  Ja tego tez nie znosze i nie rozumiem. Oprocz tego nie toleruje miazdzenia, zaorywania i pochylania sie nad problemem.

 • Monika

  Wieśniaków uczono, że nie mówi się robiom, siedzom itd. Rozszerzyli to na celownik (komu, czemu) – np. dziękuję panią, bo przecież nie wolno używać końcówki -om :)))))

  • Jacek Lewandowski

   I jeszcze częste “proszę panią”, (zamiast “proszę pani”), jako zwrot grzecznościowy oczywiście, a nie prośba o np. wykonanie jakiejś czynności.

 • Tomasz

  Zaimek “jakiś” używany w miejsce “jakichś” (np. “szukam jakiś ciekawych pozycji […]”).

 • Kamila Prudło

  Półtorej roku, zamiast półtora roku, półtorej centymetra zamiast półtora itd. …a i nawet w mediach na porządku dziennym dziennikarze biorą coś “na tapetę”, zamiast “na tapet”.

 • zyrafu

  Ja mam swoje typy:
  1. “epizod” jako bezpośrednia kalka z angielskiego: nowy epizod “Gwiezdnych Wojen”, następny epizod serialu itd. Nie mogę tego znieść, strasznie mnie irytuje.
  2. Rozpowszechnione przez naszą “klasę polityczną” zestawienie “dlatego bo” zamiast “dlatego że”

 • Michał Jankowski

  Z ciekawości – ktoś to zalegalizował, że niby jest dopuszczalne? Bo nie mogę się dokopać do takiej informacji… Mnie uczono że to NIE JEST dopuszczalne, stąd prośba o dodatkowe info w tej sprawie.

 • Krzysztof Pieprzyk

  Cofnij do tyłu…😁

 • Elżbieta Golińska

  Na dzień dzisiejszy.

 • Ale FK

  Idź na świetlicę 😟😕

 • Waldek Kadłubek

  Kupywać

 • Olo

  Tak że pisane jako także (=a zatem…). To najpopularniejszy błąd wg mnie. Widzę go co najmniej kilka razy dziennie na fb.

 • sabaidee

  W jakim kraju… zamiast “w którym kraju..”

 • Maria Afloja Chacha

  Mnie denerwuje “antyrecenzja” na grupach zakupowych. Tak jak wcześniej było śmiesznym językowym zartem, tak używane jako “recenzja ze złą opinią” staje się plagą.

 • Ewelina Janel

  Oglądnąć, oglądnij, oglądnąłem. Słownik języka polskiego PWN twierdzi, że to regionalizm i jako taki jest poprawny, ale w powszechnej komunikacji mnie razi – a jest coraz częściej używany.

 • Jacek Lewandowski

  – Nazywam się Ania. – Ładnie. A jak masz na imię? – mam ochotę dopytać.

 • Jacek Lewandowski

  Takie radiowe raczej, ale że media dziś się przeplatają… Mianowicie “wywiad ekskluzywny”. Może i one (te wywiady) okazują się czasem ekskluzywnymi, elitarnymi wręcz, ale najczęściej chodzi o wyłączność jedynie, idiotycznie (czytaj: fonetycznie) skopiowaną z języka angielskiego (exclusive).

 • Sławomir Szarol

  Coś się zadziało jako coś się zdarzyło, a nie coś się zapodziało.

 • Marta Maślak

  A na której dokładnie wsi, proszę pani? Czy aby nie na tej jednej jedynej spersonifikowanej, która walczyła i męczona była i przez to uhonorowana została swoim świętem, co się zowie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej? W mojej wsi – jednej z ponad 50 tyś. – tak się nie mówi. 🙂

  • Olga Lipińska

   oto mój “ulubiony” błąd: tyś. a powinno być tys. bo tysiąc a nie tyśąc

 • Przecinek rozbijający wyrażenie przyimkowe z zaimkiem “który” – oto, co od razu przyciąga mój korektorski wzrok 😉 Czyli np.: “spotkanie podczas, którego”. Bardzo mnie cieszy znajomość jednej zasady, która każe nam stawiać przecinek przed “który”, ale przydałyby się ciut umiaru i znajomość innej zasady, mówiącej, że wyrażeń przyimkowych nie rozbija się przecinkiem.

 • TT

  A mnie razi czwarty marzec, zamiast czwartego marca…

  • Damian Ober Piasecki

   Czwarty marzec to poprawna forma! Pod warunkiem, że chodzi nam o marzec za cztery lata 😉

   • ala

    przecież poprawnie nie jest “czwartego marca” tylko czwarty (dzień) marca

 • Pingback: Nie mam się w co ubrać! Ubrać (się), włożyć i założyć()

 • Martyna Banasiak

  Mnie razi w mówię takie coś: On nie rozumi, ja nie rozumie tego – okropne.

 • Westsee

  Mnie razi nagminnie tworzona “-(ó)wka” w rzeczownikach od par rzeczownik-przymiotnik. Przykłady: !Atramentówka (‘drukarka atramentowa’), !nierdzewka (‘przedmiot wykonany ze stali zwanej nierdzewną’) itp. Nie przeczę, że ta forma słowotwórstwa jest w polszczyźnie z dawien dawna obecna — gdy jeszcze mieszkałem w Polsce (i studiowałem polonistykę), też miałem aktówkę — ale mam wrażenie, że od kilku lat ta “-(ó)wka” bardzo się rozpanoszyła. Może mi się tylko wydaje, jako że moje kontakty z żywą polszczyzną nie są codzienne.

 • Westsee

  Od niedawna istnieją wszak “fakty alternatywne”, więc może i owe “autentyczne” dostąpią łask dworu?

 • Sylwia Yon

  Fakt autentyczny :)moje ulubione

 • Lulanka

  ‘Tylko i wyłącznie’ uderza mnie najmocniej.. oczywiście poza wyżej wymienionymi

 • Damian Ober Piasecki

  Trudny orzech do zgryzienia…

 • Adam Skotniczny

  Zdanie typu “Idąc do domu spadł deszcz”. Chciałbym podać jeszcze jakiś przykład ale to jest tak absurdalne, że nie umiem.

 • Emilia B

  Najgorsze jest to, że taka forma funkcjonuje w dzienniku szkolnym…

 • Emilia B

  Mnie razi zwrot “TĄ książkę/dziewczynę/sukienkę”…

 • Akolada

  Spowrotem – z powrotem!

 • Szkl_anka

  Nie wiem czemu, ale w internecie i mowie potocznej coraz częściej można spotkać stwierdzenie “ubrać buty/spodnie/itd”. Strasznie mnie to denerwuje – ubrać można coś w coś ewentualnie się. Na siebie zakładam/wkładam. Pozdrawiam 🙂

 • ata

  Dedykowane – dziś już nic nie jest przeznaczone, wszystko się dedykuje.Kurs jest dedykowany osobom,które… Zabawka jest dedykowana dzieciom od lat… Kosmetyk jest dedykowany kobietom…
  Najmniejsza linia oporu – warto pamiętać, że to nie linia jest najmniejsza lecz opór.Róbmy więc coś po linii najmniejszego oporu.

 • Piotrek

  Słuszna racja 🙂

 • Małgorzata Żyt

  Najbardziej rozpowszechniony błąd w mojej okolicy to konstrukcja typu “daj dla dziadka”, “powiem dla pani”.

 • Małgorzata Żyt

  I jeszcze hit – kalka z obcego języka na stronie pewnego sklepu internetowego: ciepłochronne buty 😀 zamiast ocieplane buty

 • Klaudia

  “My poszli”, “poszlimy”, otwarłem” …

 • Beata Hernas

  Bardzo rażące jest kiedy ktoś mówi “rozumie”, “umie” zamiast “rozumiem”, “umiem” 😐

 • Moniak

  A kto pisze?

 • Wiki

  Mnie denerwuje bardzo za niedługo, mówi się niedługo.

 • Marcela

  Mnie bardzo razi pisanie „mogła bym” zamiast „mogłabym”!

 • Kamila Mariańska

  Zakluczyć drzwi

 • Magdalena

  Mnie najbardziej drażni jak (o zgrozo!) większość osób korzystających z facebook’a w odpowiedzi na życzenia odpisuje: “dziękuje” zamiast “dziękuję”. Co gorsza część z nich chwali się, iż są magistrami filologii polskiej. Mój mózg nie ogarnia…

 • Pingback: Meczy czy meczów? Punktu czy punkta? Kłopotliwy dopełniacz w sporcie()

 • Dziekuję Tobie

 • Michał Meduz

  Mnie bawią autoreklamy przewoźników: “wszędzie możemy Cię ZAWIEŚĆ ” ,albo wiele Pań z dwojgiem nazwisk, które, panieńskie umieszczają na końcu.

  • Ewelina Spychała

   A to jest jakiś przepis jak podwójne nazwiska mają wyglądać? Myślałam, że to kwestia indywidualna.

   • Michał Meduz

    Jest. Najpierw nazwisko z domu (panieńskie ), a następnie ,po mężu. W ten sposób wiadomym dla każdego jest, że Maria była Polką która wyszła za Francuza ( Skłodowska – Curie) a nie na odwrót . Chociaż to bardzo często też jest przekręcane.

    • Ewelina Spychała

     W jakim przepisie? Jak kobieta zadeklaruje tak będzie
     mieć. W zasadzie mężczyzna też.

     Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
     Art. 25. Oświadczenie w sprawie nazwiska po zawarciu
     związku małżeńskiego
     § 1. O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po
     zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed
     kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

     Także nic w tym zabawnego 🙂

     • Michał Meduz

      Faktycznie. Chciałem znaleźć jakieś godne źródło do poparcia mojego wywodu, alebez skutku. Chylę czoła i przy okazji uderzam nim w ścianę, bo widzę, że zasady pisowni w tym przypadku reguluje kodeks, a nie słownik.
      Dziękuję za dyskusję .