fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chamsko czy hamsko? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez „ch” i „h” potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać słowo określające niestosowne, a wręcz czasem podłe zachowanie? Odpowiedź poniżej.

 

Chamsko czy hamsko? Poprawna forma

Poprawna jest tylko forma chamsko.

Chamsko czy hamsko? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą jest wariant zapisywany przez ch, czyli chamsko. W języku polskim nie istnieje żadna zasada, która regulowałaby taką, a nie inną pisownię. Jedynym sposobem jest tutaj to, żeby tę prawidłową formę przysłówka chamsko po prostu zapamiętać.

Wszyscy wiemy, co oznacza określenie chamsko. To zachowywanie się w sposób w sposób ordynarny i wulgarny, a także prostacko i podle. To pokrewny wyraz od słowa cham.

A skąd wzięło się to określenie i dlaczego chamem nazywamy człowieka, który zachowuje się w taki sposób?

Otóż jest to określenie pochodzące z Biblii. Wzięło się od imienia postaci ze Starego Testamentu, Chama, syna Noego. Cham został przeklęty przez Noego za niewłaściwe zachowanie się wobec niego. Historia ta jest opisana w 9. rozdziale Księgi Rodzaju, w wersetach od 18 do 29. (Rdz 9, 18-29)

Chamsko czy hamsko? Przykłady zdań

  • Tamci twoi znajomi zachowują się bardzo chamsko. Nie rozumiem w czym Ci tak imponują.
  • Trochę chamsko się odezwał. Mógł to powiedzieć trochę delikatniej.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X