fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Druh czy druch? Jak to zapisać? Rozwiewamy wątpliwości

Druh czy druch? Jak to zapisać? Słowo, któremu dzisiaj się przyglądamy, jest wyjątkowe. Nie tylko ze względu na swój szeroki wachlarz znaczeniowy oraz niezwykle bliski związek z językiem naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Naszego dzisiejszego bohatera możemy spotkać także w jednej z form sztuki! Jego pisownia nie jest prosta i przysparza problemów, dlatego proponujemy Wam rozsiąść się wygodnie i zagłębić się w lekturę, po której, jesteśmy pewni, otworzą się przed Wami niebiosa. Zaczynamy!

Druh czy druch? Jak się pisze? Poprawna forma. Wyjaśnienie. Słownik Polszczyzna.pl

Druh czy druch? Która forma jest poprawna?

Druh lub druch – jak to zapisać? Wyjaśniamy

Poprawny zapis: DRUH

Kim jest druh? Dlaczego druh, a nie druch?

Słowo to chyba najbardziej znane jest z harcerstwa. Druhem lub druhną bowiem zwyczajowo określa się członka lub członkinię tej organizacji (np. druh Paweł, druhna Zosia). I tutaj przy zapamiętaniu poprawnej formy pomocna może okazać się informacja, iż słowo druh wymienia się na drużyna, dlatego też zapisujemy ten wyraz przez samo h, mimo że według ogólnej zasady na końcu wyrazu powinno znaleźć się ch.

Druh to także nasz bliski przyjaciel, towarzysz, kompan, a w niektórych regionach – także członek ochotniczej straży pożarnej, czyli po prostu strażak. Trzeba przyznać, że druh w znaczeniu przyjaciel brzmi naprawdę rozkosznie i serdecznie, nieprawdaż? ☺

Etymologia słowa druh

Druh (drugъ) to słowo, które w języku prasłowiańskim oznaczało właśnie przyjaciela, osobę związaną z czyimś otoczeniem, zresztą w tym znaczeniu istnieje również do dziś w języku ukraińskim czy rosyjskim. Chociaż początkowo zapisywano ten wyraz przez ch na końcu (co można tłumaczyć analogią do istniejącej w naszym języku ekspresywnej formy „brata” – brach), to pod wpływem wymowy ukraińskiej ujednolicono zapis, którego poprawną formą obecnie jest tylko druh.

Druh w fotografii

Być może niektórzy z Was, którzy interesują się fotografią, wiedzą, że Druh (również w wersji Druh Synchro) to wyprodukowany w 1956 roku przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne prosty skrzynkowy aparat na film. Niegdyś - cudo techniki i prawdziwy obiekt pożądania, do tego zgrabny i utrzymany w stylu Art Deco. Ponieważ został stworzony głównie z myślą o fotoamatorach, był zdecydowanie prostszy w obsłudze niż słynny powojenny Start. Jak większość tego typu sprzętu, przeżywa obecnie swoją drugą młodość.

Czy jako druhowie należeliście do organizacji harcerskiej? A może wpadł Wam w ręce prawdziwy okaz – Druh Synchro, którym mogliście uwiecznić wspólne chwile z Waszymi przyjaciółmi? Zapytajcie swoich druhów, czy wiedzą, jak zapisać to nieproste słowo!

Sklep Nadwyraz.com

Odmiana słowa druh

liczba pojedyncza
M. druh
D. druha
C. druhowi
B. druha
N. druhem
Ms. druhu
W. druhu
liczba mnoga
M. druhowie
D. druhów
C. druhom
B. druhów
N. druhami
Ms. druhach
W. druhowie/druhy!

Druh czy druch? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury

Jak to niejeden trwożnie od walki odstąpi,
Jeżeli druh druhowi pomocy nie skąpi!
Dobrze robi, na rozum biorąc rzeczy wprzódy,
Bo przezorność go nie raz uchroni od szkody.

Autor nieznany, Niedola Nibelungów

Bohun pożerał oczyma to piany, to Horpynę — i jednocześnie pracował głową, by pomóc wróżbom.

— Jaki druh?

— Nie widzę. Nie wiem, stary czy młody.

— Stary! Pewno stary!

— Może i stary.

— To wiem, kto to. On mnie już raz zdradził. Stary szlachcic z siwą brodą i z białym okiem. Na pohybel-że jemu! Ale on mnie nie druh.

Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem

HIPPOLYTOS
Twój druh, towarzysz łowów, w twych oczach umiera.

Eurypides, Hippolytos uwieńczony

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.