Coby czy co by? Razem czy osobno? Jak poprawnie zapisać każdą z tych form?
Tym razem rozwiążemy kolejną ortograficzną zagadkę. Coby to nie to samo co… co by. Wyjaśnimy, czym różnią się te formy i w jakim kontekście należy ich używać. Od tej pory nie będziecie mieć wątpliwości, jak je zapisać – razem czy osobno?
Coby
Coby czy co by? Czy któraś z tych form jest błędna? Obydwie formy są poprawne, ale różnią się znaczeniem, a co za tym idzie – kontekstem użycia. Coby (pisane łącznie) to potoczna wersja spójników aby, żeby. Oto przykłady użycia:
Zrobię zakupy w sobotę, coby w niedzielę nie szukać otwartych sklepów.
Pójdę pieszo, coby szybciej spalić kalorie po obfitej kolacji.
Jeśli w powyższych zdaniach coby wymienimy na aby lub żeby, zdania będą miały taki sam sens.
Co by
Co by (pisane rozłącznie) to zamiennik który by, która by, które by. Co jest zaimkiem, a by – partykułą. Jak użyć w zdaniu formy co by?
Gdzie znajdę pracę, co by mnie usatysfakcjonowała finansowo?
Czy jest tu jakaś dziewczyna, co by mnie kochała?
Łatwo o błąd
A może, jak w tekście ursynowskiego dyktanda z 2012 r., zapytamy: (…) jestliże na halickiej ziemi jaka cud-dziewczyna, coby chciała być moją?.
Zapis, który został podany w tekście dyktanda, niestety jest niewłaściwy. Tutaj należałoby podać formę co by (która by). Jak widać, polska ortografia wymaga dużo czujności.
Czy znacie jakieś inne łudząco podobne formy w polszczyźnie, których wybór stanowi dla Was problem? Jakiś czas temu na Waszą prośbę rozstrzygnęliśmy problem równie kłopotliwych bliźniaczych form – także, tak że oraz tak, że: Czym różnią się te zwroty i jak poprawnie ich używać?. Zachęcamy do lektury i komentowania.
?