fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Długą czy długom? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrazy zakończone na ą i om potrafią sprawić nie lada problem. Przed nami więc kolejny dylemat językowy do rozwiązania. Długą czy długom? Który z tych wariantów jest zapisany bezbłędnie? W poniższym tekście poradnikowym znajdziecie wyjaśnienia na ten temat.

Długą czy długom? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy. Każda z nich zależy od kontekstu wypowiedzi.

Długą czy długom? Jak to zapisać? Poprawna forma

Gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której przychodzi wybrać nam zapis między  ą a om, zaczynamy się zastanawiać kiedy powinniśmy użyć akurat tego wariantu, a kiedy nie. Jak to jest w przypadku długą i długom? Który z tych wariantów jest właściwy?

W omawianym tu przypadku i jedna, i druga forma jest poprawna. Trzeba przy tym pamiętać, że każdej używamy w innym kontekście.

Długą to forma odmienionego w bierniku i narzędniku liczby pojedynczej przymiotnika rodzaju żeńskiego długa. W polszczyźnie długą określa się rzecz posiadającą dużą długość, czyli znaczny rozmiar podłużny. Długą możemy nazwać chwilę trwającą znaczny czas. Natomiast długą drogą określa się trasę wiodącą w odległe miejsce.

Tę pisownie określa zasada, mówiąca, że rzeczowniki, przymiotniki, liczebniki, zaimki i imiesłowy rodzaju żeńskiego w narzędniku i bierniku zapisujemy z użyciem samogłoski ą na końcu danego wyrazu. W tym przypadku błędy występujące w pisowni mogą wynikać z niezbyt starannej artykulacji, podczas której słychać połączenie -om.

Wyraz długom to odmieniony w celowniku liczby mnogiej rzeczownik dług, oznaczający mało przyjemną rzecz, czyli to, co zostało do zapłacenia lub oddania po wzięciu pożyczki lub na podstawie innej umowy. W języku polskim uzasadnia to reguła, mówiąca, że rzeczowniki odmienione w celowniku zawsze należy zapisywać z końcówką om.

Długą czy długom? Przykłady zdań

  • Wczoraj w nocy odbyliśmy długą rozmowę, podczas której wyjaśniliśmy sobie wszystkie nieporozumienia.
  • Gdy pierwszy raz ją spotkałem, miała na sobie długą niebieską sukienkę.
  • Na stronie internetowej banku poświęconej pożyczkom i długom. Można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
  • Niestety muszę teraz poświęcić uwagę tym długom. Nie mam pojęcia jak je spłacić, bo brakuje mi pieniędzy.

Długą czy długom? Przykład z literatury

Karol rozłożył parasol i stanęli pod drzewem, które ich nieco ochraniało.

— Zamoczysz się, bardzo mi żal, że na taką pogodę jesteś wystawiona.

— Karl, ja to bardzo lubię.

Zdjęła rękawiczkę i wystawiła długą, białą rękę na deszcz.

— Jeszcze się przeziębisz i rozchorujesz.

— To byłoby dobrze, leżałabym w łóżku i mogłabym ciągle, ciągle myśleć o tobie.

— Tak, ale ja nie mógłbym cię wtedy widzieć.

— O, to nie chcę. Już całe trzy dni cię nie widziałam i nie mogłam wytrzymać, musiałam koniecznie z tobą się spotkać. A ty, czy myślałeś o mnie?

— Musiałem, bo nie potrafiłem myśleć o czym innym.

Władysław Stanisław Reymont, Ziemia obiecana

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.