fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Namierzyć czy namieżyć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Namierzyć czy namieżyć? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Namierzyć czy namieżyć? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma namierzyć.

Namierzyć czy namieżyć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu tego wyrazu jest wariant z rz, a więc namierzyć.

Pisownia czasownika namierzyć jest uzasadniona regułą ortografii języka polskiego, według której rz piszemy zawsze wtedy, gdy wymienia się na r . W słowie namierzyć rz wymienia się na r w miara.

Namierzyć jest czasownikiem przechodnim, dokonanym w czasie przyszłym, w trybie oznajmującym i w formie bezokolicznika. Znaczenie czasownika namierzyć to określić, ustalić miejsce położenia jakiejś rzeczy, przedmiotu, działania kogoś lub przebywania jakiejś osoby.

Namierzyć czy namieżyć? Przykłady zdań

  • Policji udało się namierzyć pijanego kierowcę po numerach rejestracyjnych jego samochodu.
  • Radar lotów pozwala namierzyć i śledzić trasy samolotów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.