fbpx

Namierzyć czy namieżyć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Namierzyć czy namieżyć? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Namierzyć czy namieżyć? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma namierzyć.
Sklep Nadwyraz.com

Namierzyć czy namieżyć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu tego wyrazu jest wariant z rz, a więc namierzyć.

Pisownia czasownika namierzyć jest uzasadniona regułą ortografii języka polskiego, według której rz piszemy zawsze wtedy, gdy wymienia się na r . W słowie namierzyć rz wymienia się na r w miara.

Namierzyć jest czasownikiem przechodnim, dokonanym w czasie przyszłym, w trybie oznajmującym i w formie bezokolicznika. Znaczenie czasownika namierzyć to określić, ustalić miejsce położenia jakiejś rzeczy, przedmiotu, działania kogoś lub przebywania jakiejś osoby.

Namierzyć czy namieżyć? Przykłady zdań

  • Policji udało się namierzyć pijanego kierowcę po numerach rejestracyjnych jego samochodu.
  • Radar lotów pozwala namierzyć i śledzić trasy samolotów.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X