fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Do widzenia czy dowidzenia – żegnamy się z niepoprawnym zapisem!

W naszym języku powszechnie funkcjonuje grupa zwrotów, które często wymawiamy, a bardzo rzadko zapisujemy. Dlatego kiedy czasem musimy to zrobić, zdarzają się błędy. Do takiej grupy możemy zaliczyć chyba najpopularniejszą formę oficjalnego pożegnania. W tym artykule odpowiemy na pytanie, który zapis jest prawidłowy – do widzenia czy dowidzenia.

Do widzenia czy dowidzenia – żegnamy się z niepoprawnym zapisem - Polszczyzna.pl

Do widzenia czy dowidzenia – co mówią zasady?

Jeśli wśród czytelników znajdą się tacy, którzy lubią kierować się jasnymi i przejrzystymi zasadami, to zapewne zgodzą się z nami, że najłatwiej będzie posłużyć się jedną z wielu reguł, które rządzą naszym językiem. Brzmi ona: „Wyrażenia przyimkowe to połączenia przyimków z rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami. Zasadniczo pisze się je rozdzielnie bez względu na ich znaczenie pierwotne lub przenośne”1. Zatem możemy jednoznacznie odpowiedzieć, że jedyną prawidłową formą zapisu jest do widzenia, a dowidzenia to błąd.

Pożegnania zawsze oddzielnie

Pozostałe formy pożegnań, jak do zobaczenia, trzymaj się, na razie, do następnego razu, do usłyszenia, do jutra również zapisujemy oddzielnie. Wyjątek stanowi wyraz dobranoc, który jest zrostem (więcej o zrostach przeczytacie w tekście Złożenia, zrosty i zestawienia – wyrazy złożone: Złożenia, zrosty i zestawienia – wyrazy złożone.

Na do widzenia garść przykładów

Jak już ustaliliśmy na początku, do widzenia znacznie częściej mówimy, niż piszemy. Natomiast możemy się spotkać z tą formą w tekstach literackich, artykułach lub piosenkach, poniżej kilka przykładów:

Już za parę dni, za dni parę
Weźmiesz plecak swój i gitarę,
Pożegnania kilka słów,
Pitagoras, bądźcie zdrów,
Do widzenia wam, canto cantare.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Do widzenia, do widzenia,
Drogę swą dalej już znasz,
Do widzenia, do widzenia,
Dobrze w zielone już grasz.

Do widzenia, do widzenia, do miłego zobaczenia!

Być może zainteresuje Cię również tekst: Formant w języku polskim – szybko i prosto o słowotwórstwie

Jakie formy pożegnania stosujecie? Czy zdarza Wam się pisać do widzenia w oficjalnej lub prywatnej korespondencji?

?

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej. Uwielbia podróże po Polsce, szczególnie do miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc. Sporo czyta, z zapałem hoduje domowe rośliny i stara się żyć zgodnie z ideą zero waste, bo dobro planety leży jej na sercu.