fbpx

Mineło czy minęło? Która forma jest poprawna?

Znane powiedzenie mówi, że wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nikt nie chce, żeby to, co dobre, no właśnie mineło czy minęło? W życiu zdarzają się też niezbyt przyjemne rzeczy, które zdają się ciągnąć w nieskończoność. Wtedy chcielibyśmy, żeby to jak najszybciej mineło czy minęło? Jak prawidłowo zapisać ten czasownik? Odpowiedź poniżej.

Mineło czy minęło? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: minęło.

Mineło czy minęło? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyny poprawny zapis to minęło. Poprawną pisownię czasownika minęło należy zapamiętać.

Minęło to forma czasownika minąć, odmienionego w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie przeszłym. Czasownik ten oznacza, że coś właśnie się skończyło. Można go też użyć w kontekście mówienia, że coś lub ktoś przeszło obok nas lub my przeszliśmy obok kogoś lub czegoś.

Stosowanie błędniej formy mineło wynika z sugerowania się wymową tego czasownika. W języku polskim podczas artykulacji samogłoski nosowe ą i ę ulegają odnosowieniu. Oznacza to, że samogłoski nosowe są zastępowane prostszymi w wymowie samogłoskami ustnymi.

Sklep Nadwyraz.com

Mineło czy minęło? Przykłady zdań

  • Chciałbym, żeby to, co teraz źle się dzieje wreszcie minęło.
  • Bardzo miło spędziłem z nią czas. Szkoda, że to tak szybko minęło.
  • Właśnie minęło 12 lat od ich ślubu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X