fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Energii czy energi? Która forma jest poprawna?

Energia to pojęcie, które w języku polskim występuje w kilku znaczeniach. O jednym z nich mogliście usłyszeć w szkole na lekcjach fizyki. Drugie znaczenie z całą pewnością jest przez Was używane w mowie potocznej. Jak poprawnie zapisać to słowo, energii czy energi? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Energii czy energi? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma energii.

Energii czy energi? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jeżeli chcemy prawidłowo zapisać wyraz energii, powinniśmy wybrać wariant, którego pisownia zawiera dwa i na końcu.

Słowo energii to forma rzeczownika energia odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) i miejscowniku (o kim? o czym?) liczby pojedynczej.

Wyraz energia pochodzi z języka greckiego od słowa ενεργεια [energeia] 'działanie, praca'.

Ponieważ zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii, które regulują pisownię języka polskiego, wyrazy obce, które w mianowniku liczby pojedynczej mają przed końcówką -ia spółgłoskę: t, d, r, l, k, g lub ch, w ich formie w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej zapisujemy -ii na końcu.

W fizyce energią nazywamy skalarną wielkość fizyczną wyrażoną w jednostkach pracy. Mówiąc inaczej jest to zasób, kosztem którego możliwe jest wykonanie pracy.

W znaczeniu przenośnym jako energię określa się cechę człowieka, która polega na skłonności i zdolności do intensywnego działania. Jest to wewnętrzna siła człowieka wyrażająca się chęcią do podejmowania działania i nowych wyzwań.

Synonimy energii w znaczeniu potocznym to: energiczność, siła (witalna), moc, żywotność, dynamizm, dynamika, dynamiczność, prężność, sprężystość, aktywność, żywość, witalność, witalizm, wydolność, zapał, duch, wigor, temperament, życie, ikra, krzepa, werwa, swada, ogień, żar.

Energii czy energi? Przykłady zdań

  • Spokojny i długi sen dodaje mnóstwo energii.
  • Ostatnio nie mam energii do działania.
  • W najbliższy weekend nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.
  • Odnawialne źródła energii to woda, wiatr i słońce.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.