fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Faszysta – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Z pewnością spotkaliście się z określeniem faszysta, choćby na lekcjach historii. Czy wiecie aby na pewno, co dokładnie oznacza to słowo, jakie synonimy i wyrazy bliskoznaczne są przypisywane faszyście? Przeczytajcie nasz artykuł, by zgłębić swoją wiedzę nie tylko historyczną, ale przede wszystkim językową! Zapraszamy do lektury na temat tego, kim jest faszysta.

Faszysta kto to jest? Kim jest? Co to znaczy? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Faszysta – czyli kto? Kto to jest? Definicja słowa

Faszysta jest określeniem wyznawcy faszyzmu, czyli zwolennika skrajnie narodowej ideologii oraz totalitarnej formy rządów. Faszysta jest zatem przedstawicielem skrajnie prawicowej doktryny politycznej sprzeciwiającej się demokracji i liberalizmowi i opowiadającej się za rządami dyktatorskimi oraz całkowitą kontrolą państwa nad obywatelami. Faszystowski nierzadko kojarzony jest z takimi określnikami jak: nacjonalistyczny czy rasistowski.


Faszysta w ujęciu historycznym

Faszyzm często jest utożsamiany z nazizmem, niemiecką odmianą faszyzmu – rasistowską, antykomunistyczną, antydemokratyczną i antysemicką ideologią Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDP). Nie jest to jednak prawidłowe rozumowanie, bowiem nazizm, tak samo jak hitleryzm to jedynie hiponimy dla faszyzmu, którego początki ukształtowały się we Włoszech i rozpowszechniły za sprawą Benito Mussoliniego, przywódcy włoskiej partii kombatanckiej.

W literaturze przedmiotu często spotkamy się więc z określeniami nawiązującymi do głównych przywódców tych ruchów, i tak powiemy o: faszystach Hitlera (Niemcy), faszystach Mussoliniego (Włochy) czy faszystach Franco (Hiszpania).

Faszysta – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest faszysta, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

 • Narodowy socjalista,
 • ekstremista/ radykał.

Faszysta – wyrazy pokrewne

 • Faszystka,
 • faszyzm,
 • faszystowski,
 • faszystowsko,
 • faszystowskość.

Faszysta – połączenia wyrazowe

 • Być faszystą,
 • hitlerowski faszysta,
 • walczyć z faszystami,
 • niemieccy/ włoscy/ chorwaccy faszyści,
 • faszyści i antysemici/ faszyści i naziści/ komuniści i faszyści,
 • zbrodnie faszystów.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu faszysta w prasie

Faszysta, faszyści, te słowa weszły do języka politycznego. Używają go ci, którzy chcą oczernić przeciwników.

Marlena Mokrzanowska, Katarzyna Kaczorowska:
Żołnierze z twierdzy, „Gazeta Wrocławska” 14.08.2003

Faszyści z organizacji „Krew i honor” zapełniają polskie więzienia. Nie będą dłużej bezkarnie głosić wyższości białej rasy i czcić urodzin Adolfa Hitlera. Do aresztów trafiają kolejni autorzy internetowej strony organizacji.

Paweł Fąfara: Za faszyzm do aresztu, „Super Express”2006

Trzeba przy tym pamiętać, że układ polityczny w parlamencie jest płynny i najwięcej tam będzie niezdecydowanych, którzy z reguły popierają silniejszych, lepiej zorganizowanych i bardziej aktywnych. Historia wielu krajów pokazuje, że przy takim podejściu faszyści i komuniści bywają sprawniejsi od demokratów.

Jerzy Malczyk, Ernest Skalski:
Demokraci pierwsi, „Gazeta Wyborcza”17.12.1993

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.