fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Galeri czy galerii? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

W naszym języku ojczystym jakim jest język polski, słowo galeria ma kilka znaczeń. Pierwsze to określenie miejsca związanego ze sztuką, gdzie wystawione są obrazy i rzeźby. Drugie to zbiór zdjęć w komputerze, telefonie, na stronie internetowej, w mediach społecznościowych. Trzecie to inna nazwa centrum handlowego, w którym oprócz sklepów znaleźć możemy także bary, restauracje, czy sale kinowe. Jak poprawnie odmieniać to słowo? O tym możecie przeczytać poniżej.

Galeri czy galerii? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: galerii.

Galeri czy galerii? Poprawna forma

Poprawna jest wyłącznie forma z podwójnym i na końcu. Forma galerii to forma rzeczownika galeria odmieniona w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej rodzaju żeńskiego oraz dopełniaczu liczby mnogiej.

Ponieważ słowo galeria pochodzi z języka francuskiego i posiada zakończenie na -ia, odmieniając je przez przypadki należy zapisać końcówkę –ii. Zatem przybierze formę galerii.

Jest to zgodne z regułą, która mówi, że rzeczowniki rodzaju żeńskiego zakończone na -ia w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku przyjmują końcówkę -ii, jeżeli zakończenie -ia występuje po: t, d, r, l, k, g, ch (czyli w wyrazach zapożyczonych), np. historiahistorii, hierarchiahierarchii.

Galeri czy galerii? Przykłady zdań

  • Koleżanki kupiły sobie nowe ubrania w galerii handlowej.
  • Wysłałem jej kilka nowych zdjęć z mojej galerii.
  • W ramach lekcji wiedzy o kulturze, klasa wybrała się do miejscowej galerii sztuki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.