Gloryfikacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Czym jest gloryfikacja? W jaki sposób można kogoś gloryfikować? Odpowiedzi na te pytania oraz synonimy gloryfikacji znajdziecie poniżej.
Gloryfikacja – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Gloryfikacją nazywamy inaczej wysławianie, wychwalanie jakiejś osoby, jej czynów.
Gloryfikacja może dotyczyć także jakichś idei. O gloryfikacji mówimy także wtedy, gdy przypisywanie komuś lub czemuś szczególnie wysokiej wartości połączone jest z przedstawianiem tego kogoś/czegoś w sposób wyidealizowany.
Gdzie można spotkać taką gloryfikację? Na przykład wśród osób zakochanych, zwłaszcza na pierwszym etapie związku.
Gloryfikacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest gloryfikacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- adorowanie,
- wysławianie,
- wychwalanie,
- uwielbienie,
- idealizacja,
- deifikacja,
- zachwyt,
- hołd,
- cześć.
Wyrazy pokrewne
- gloryfikacyjny,
- gloryfikowanie,
- gloryfikator,
- gloryfikatorka,
- gloryfikować.
Przykłady użycia słowa gloryfikacja w literaturze
Materialność przedmiotu reklamy, gloryfikacja jego fizycznej użyteczności, bezpośredniości i prostoty z jaką wnosi szczęście w świat bohatera reklamy sprawia, że komunikat reklamowy pozbawiony jest muzyki wzbudzającej metafizyczny czy intelektualny niepokój, pytającej o istotę bytu czy negującej sens istnienia. Muzyka reklamowa ma charakter afirmatywny. Istota bytu jest przez nią definiowana i zasadza się na byciu wespół z reklamowanym przedmiotem jako sposobem na rozwiązanie wszelkich problemów, źródłem piękna i gwarantem szczęścia.
Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy
Popisywały się w nim najpiękniejsze panny i nieposzlakowana francuszczyzna. W antrakcie zaśpiewała boska Camelli, a jej brat grał na gitarze. Potem słodka, cnotliwa Jula Potocka, jak zawsze, w otoczeniu swoich dzieci, odtańczyła wściekłego kozaka. Boże, jakie tam były prysiudy i wierzgania! Wpadliśmy w szał uwielbień, płakaliśmy ze szczęścia i szampańskie tryskało fontannami. A na zakończenie odbyła się jakby gloryfikacja dostojnego solenizanta.
Władysław Stanisław Reymont, Rok 1794