fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tym bardziej czy tymbardziej? Jak to zapisać? O poprawnej formie

Ach, te wyrażenia zaimkowe! Dzisiaj przychodzimy z pomocą w kwestii bardzo złożonej. Nasz dzisiejszy bohater może bowiem pełnić różne funkcje i w związku z tym uprzykrzać nam życie jeszcze bardziej... Ale gdy już nauczymy się raz a porządnie, jak się z nim obchodzić, cała ortografia i interpunkcja otwiera się przed nami niczym wrota niebios. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, który zapis jest poprawny – tym bardziej czy tymbardziej?

tym bardziej czy tymbardziej poprawna pisownia jak się pisze przecinek słownik

Tym bardziej czy tymbardziej? Jak się pisze? Razem czy osobno?

Zatem tym bardziej czy tymbardziej? Którą formę wybrać?

Nasi drodzy czytelnicy, zapamiętajcie, że jedyną poprawną formą jest tym bardziej zapisywane rozdzielnie.

Jest to wyrażenie zaimkowe (zaimek + inna część mowy), a zasada istniejąca w naszym języku mówi, że w takich przypadkach stosujemy pisownię rozłączną, np.:

co tydzień, co dzień, co najmniej, czym prędzej.

Więcej o tym przeczytać możecie tutaj:

Tym bardziej czy tymbardziej? Przykłady

Wyraz może jest partykułą, która wyraża

  • Im dłużej oglądam ten serial, tym bardziej mi się on podoba.
  • Uwielbiam jeździć samochodem, tym bardziej kiedy prowadzę.
  • Im więcej czasu z nim spędzam, tym bardziej go lubię.

Tym bardziej czy tymbardziej? Przykłady w literaturze

Zawsze jej mówiłem, żeby wieczorem jeździła taksówką, a nie autobusem. Tym bardziej pijana. Może nie pijana, ale parę piw to na pewno łyknęła. A jej przecież dużo nie trzeba. Wypije dwa kieliszki wina i następnego dnia leczy kaca. Chociaż ci taksówkarze to też są różni, jeden to o mało koleżanki nie pobił, jak mu powiedziała, że oszukuje na liczniku.

Mariusz Cieślik, Śmieszni kochankowie

Do ostatniej chwili kroczyłaś zwycięska, bezpieczna, swobodna. Przecież nawet zaręczyny nie oznaczały jeszcze konieczności, chociaż zapewniały ci wszystko. Tym bardziej konwersacja. Co tu dużo mówić o konwersacji! Przecież dzisiaj nawet przedstawić się tobie mężczyzna nie musi. A jednak powinnaś przynajmniej wiedzieć, kim on jest i czym się zajmuje.

Sławomir Mrożek, Tango

A co z interpunkcją, czyli tym bardziej że…

Musimy poruszyć jeszcze jeden temat związany z naszym dzisiejszym bohaterem. Tym bardziej że sprawa jest dość złożona.

Tym bardziej że to spójnik wyjątkowy, składający się z trzech elementów, które w zależności od kontekstu i tego, na co kładziemy nacisk w zdaniu, różnie się zachowują.

O tzw. cofaniu przecinka, czyli sytuacji, w której stawiamy go przed całym wyrażeniem z że, a nie przed samym że, jak wpajano nam w szkołach, możecie przeczytać m.in. tutaj:

Sądzimy, że warto utrwalić sobie tę wiedzę, bowiem błędne stawianie przecinka w przypadku tego typu spójników jest nagminne.

Taka sytuacja występuje również przy wyrażeniu tym bardziej że. Jest ono spójnikiem, który coś podkreśla, wprowadza dodatkową informację jako całość, dlatego nie rozdzielamy go przecinkiem w zdaniach typu:

  • Na twoim miejscu wyjechałabym do Francji, tym bardziej że świetnie znasz ten język.
  • Nie mam zamiaru się za to zabierać, tym bardziej że nikt nie zaoferował mi pomocy.

Sklep Nadwyraz.com

Jednak tak jak w przypadku spójników takich jak dlatego że/dlatego, że, tak że/tak, że przecinek przed że w wyrażeniu tym bardziej że może się pojawić. Wtedy jednak tylko że stanowi spójnik, podczas gdy tym bardziej staje się przysłówkiem, który, pełniąc w tej sytuacji funkcję okolicznika, wyjaśnia, w jaki sposób coś się zdarzyło, a więc to na niego pada akcent zdaniowy. Wszystko zatem zależy od tego, co chcemy w zdaniu podkreślić:

  • Cieszę się z twojego sukcesu tym bardziej, że długo i ciężko na niego pracowałeś.
  • Cieszę się z twojego sukcesu, tym bardziej że długo i ciężko na niego pracowałeś.

  • Nie mogliśmy doczekać się tego wyjazdu tym bardziej, że od ponad roku nigdzie nie pojechaliśmy.
  • Nie mogliśmy doczekać się tego wyjazdu, tym bardziej że od ponad roku nigdzie nie pojechaliśmy.

Mimo pewnych komplikacji związanych z bohaterem dzisiejszego artykułu jesteśmy pewni, że tak jak i my doceniacie funkcje, jakie pełni, tym bardziej, że ich znajomość to zdecydowanie wyższy poziom wtajemniczenia. Żywimy głęboką nadzieję, że zdania zawierające wyrażenie tym bardziej oraz te, w których przeradza się on w spójnik tym bardziej że/tym bardziej, że, nie będą już stanowiły dla Was problemu.

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.