fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niewiele czy nie wiele? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Niewiele czy nie wiele? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Niewiele czy nie wiele? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma niewiele.

Niewiele czy nie wiele? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niewiele czy nie wiele?

Poprawną formą wyrażenia niewiele jest oczywiście ta z pisownią łączną.

Wyrażenie niewiele składa się z partykuły nie oraz słowa wiele, które można określać w różny sposób. Może ono tutaj oznaczać liczebnik nieokreślony. Wtedy niewiele odnosi się do niedużej ilości lub liczby czegoś. Jeżeli wyraz wiele potraktujemy jako przysłówek, wówczas chodzi o niewielki stopień lub zakres czegoś. Wiele może być tu także zaimkiem rzeczownym, który w zdaniu zastępuje rzeczownik.

UWAGA! W większości przypadków partykułę nie przed zaimkami zapisujemy rozdzielnie. Zwrot niewiele jest jednak wyjątkiem od tej reguły. Z tego względu należy zapamiętać, że poprawna jest pisownia łączna.

Niewiele czy nie wiele? Przykłady zdań

  • Niewiele rozumiem z tego zadania z matematyki. Czy mogłabyś mi je wytłumaczyć?
  • Jest połowa grudnia. Już niewiele czasu zostało do Świąt Bożego Narodzenia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X