fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Gon – co to jest? Definicja, przykłady użycia, słownik

Wyraz gon nie jest zbyt powszechny w codziennym języku. Ale nie dlatego, że jest archaizmem, bo nim nie jest. Gon jest używany jedynie w języku pewnej grupy ludzi, zajmujących się specyficzną profesją. Co zatem określa się gonem? W jakim środowisku możemy usłyszeć to słowo? Informacje na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.

Gon - co to jest, co znaczy? Znaczenie, definicja, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Gon – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

Gon jest wyrazem wieloznacznym, jednak prawie wszystkie są stosowane w gwarze myśliwskiej/łowieckiej.

1Gonem określa się ściganie zwierzyny przez myśliwskie psy gończe, jak również szczekanie psów goniących zwierzynę.

2Pojęcie gonu to także nazwa okresu godowego kozic i danieli.

3Czasami gonem określa się siedlisko bobrów.

4Gon jest też jednostką miary kąta płaskiego równą 1/100 kąta prostego. Została wprowadzona zarządzeniem Napoleona Bonaparte po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Obecnie jest stosowana w geodezji. Inne nazwy to grad, gradus.


Przykłady użycia wyrazu gon

W konkursie udział wzięli uczestnicy z olsztyńskich nadleśnictw: Iława, Jedwabno, Miłomłyn, Nidzica, Nowe Ramuki, Orneta oraz Wichrowo. Każdy z nich zaprezentował pięć głosów jeleni wydawanych w porze rykowiska. Były to głosy: młodego byka szukającego łani, starego byka szukającego łani, byka stadnego, byka w gonie (tuż przed kryciem łani) i głos wydawany przez łanię (zwany ględzeniem).

Joanna Sienkiewicz, Nadleśnictwo Nowe Ramuki – Zaryczeli po mistrzowsku, „Las Polski”

Ogar polski ma wyjątkowo dobry wiatr (pracuje górnym wiatrem), jest wytrwały w gonie . Nadaje się do pracy zarówno w terenie leśnym, suchym, jak i podmokłym. Obecnie u nas ma zastosowanie właściwie jedynie w polowaniu na dziki. W czasie gonu ogary szczekają w różnych tonacjach, co przy większej liczbie psów szczekających równocześnie daje grę (mówi się: ogary grają).

Stanisław Godlewski, Vademecum myśliwego

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.