fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Opinii czy opini? Jak to zapisać? Poprawna forma

Opinia to słowo, które można rozumieć w różnoraki sposób. Jednak każde z jego znaczeń jest związane ze zdaniem konkretnej osoby na temat konkretnych kwestii. Gdy musimy odmienić ów rzeczownik przez przypadki powstaje pytanie jak prawidłowo zapisać powstałe formy w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej? Odpowiedź w poniższym tekście.

Opinii czy opini? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma opinii.

Opinii czy opini? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wydawać by się mogło, że słowo opinia jest dość łatwe w zapisie. Jednak ten wyraz potrafi sprawić pewne trudności. Niektórzy użytkownicy języka polskiego mają z tym problem. Która forma jest więc poprawna?

Słowo opinii, które jest formą rzeczownika opinia odmienioną w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku, poprawnie zapisujemy przez -ii na końcu.

W zapisie odmienionej formy rzeczownika opinii, stosujemy podwójne i, ponieważ wyraz opinia pochodzi z języka łacińskiego, gdzie opīniō oznacza zdanie, pogląd, osąd'.

W języku polskim zachowano pisownię zgodną z oryginałem. Według zasad gramatyki języka polskiego, wyrazy obcego pochodzenia, które w mianowniku są zakończone na –ia,  po poddaniu ich deklinacji w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku zapisujemy przez dwa -i na końcu.

Jakie jest znaczenie opinii?

Jak powszechnie wiadomo, każdemu zależy na dobrej opinii. Nikt nie lubi mieć złej opinii. Czym zatem jest opinia? Opinią może być przekonanie o czymś, pogląd na jakąś sprawę.  Opinię możne stanowić sposób, w jaki oceniają kogoś inni ludzie. Pod pojęciem opinii rozumie się też  orzeczenie specjalisty na jakiś temat.

Opinii czy opini? Przykłady zdań

  • Według mojej opinii, tę sprawę należy rozwiązać inaczej.
  • Dlaczego nie masz o mnie dobrej opinii? Przecież nawet nie znasz mnie osobiście.
  • Kupując w aptece leki bez recepty, zasięgnij opinii pani farmaceutki.

Opinii czy opini? Przykład z literatury

Madzia (według jej własnej opinii) dużo już przeszła w życiu, ale — jeszcze nigdy nie czuła się tak wzburzoną jak w tej chwili.

Czy kto słyszał, czyby kto uwierzył, że ona, Madzia Brzeska, którą panna Howard niekiedy nazywała dzieciuchem, że ona… ma się zająć urządzeniem koncertu!… I to prawdziwego koncertu prawdziwych artystów!

Bolesław Prus, Emancypantki

Przez całe zgromadzenie przebiegł szmer aprobaty. Gdyby w tej chwili nic się nie wydarzyło, twój ojciec, Albercie, wygrałby sprawę.

Trzeba już było tylko rozpocząć głosowanie, gdy zabrał jeszcze głos prezydent.

„Sądzę, że panowie — rzekł — a i pan, hrabio, nie będziecie mieli nic przeciwko przesłuchaniu bardzo ważnego świadka, który stawił się tu sam, z własnej inicjatywy. Świadek ten, nie wątpimy — po tym wszystkim, co opowiedział nam hrabia — potwierdzi zupełną jego niewinność. Oto list, który otrzymałem właśnie w tej sprawie. Czy chcecie panowie, abym go przeczytał, czy też uważacie, że należy pominąć ten incydent?”.

Pan de Morcerf zbladł i zacisnął palce na papierach, które trzymał. Kartki zaszeleściły.

Komisja opowiedziała się za odczytaniem listu.

Hrabia wpadł w zadumę i nie wyraził swojej opinii.

Aleksander Dumas (ojciec), Hrabia Monte Christo

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.