fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Hotel czy chotel? Która forma jest poprawna?

Słowo zawarte w tytule to określenie budynku, w którym tymczasowo możemy się zatrzymać podczas pobytu w obcym mieście. Oprócz noclegu oferuje również wyżywienie, głównie śniadania. Pobyt tam jest oczywiście płatny. Standard tego budynku może być różny, lepszy lub gorszy. Zwykle przed wejściem znajduje się napis zawierający poprawną formę, ale jak widać niektórzy mają wątpliwości jak prawidłowo zapisać, hotel czy chotel? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Hotel czy chotel? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma hotel.

Hotel czy chotel? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Którą formę wybrać, żeby nie popełnić błędu np. wtedy gdy pisemnie będziemy chcieli zapytać o możliwość rezerwacji pokoju lub oferowane usługi, hotel czy chotel?

Wyraz hotel zapisujemy wyłącznie przez h. Hotel to galicyzm, a więc zapożyczenie z języka francuskiego. Natomiast do języka francuskiego, przeszedł z łaciny od  hospes, które oznaczało gościa, gospodarza. W języku polskim zachowaliśmy zatem oryginalną pisownię.

Aby więcej nie mieć wątpliwości, że jedyną poprawną formą jest hotel, należy się jej nauczyć i ją zapamiętać.

Hotel czy chotel? Przykłady zdań

  • Przed hotelem znajduje się park, gdzie można pójść na spacer.
  • W tym hotelu pracują bardzo sympatyczne recepcjonistki, kelnerki i pokojówki.
  • Magda i Ewelina wspólnie wybrały hotel, w którym zatrzymały się podczas urlopu. Zarezerwowały tam jeden pokój dla dwóch osób.
  • Ten hotel jest położony w pięknej okolicy.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.