Imperatyw – co to jest? Definicja, przykłady, synonimy, słownik
Imperatyw – czy kiedykolwiek spotkaliście się z tym słowem? Czy używacie go na co dzień? Co oznacza pojęcie imperatywu? Czy ma to związek z imperium lub imperializmem? Ten artykuł odpowie Wam na pytanie, co to jest imperatyw oraz jakie są jego synonimy.
Imperatyw – co to jest? Znaczenie słowa
Imperatyw to nakaz, zasada, reguła, która jest bezdyskusyjna. Imperatywowi trzeba się podporządkować. Imperatyw może być bezpośrednio wywiedziony z założeń teoretycznych. Imperatyw może być zasadą moralną, artystyczną lub ideową.
Imperatyw – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest imperatyw, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- nakaz,
- zasada,
- reguła,
- kanon,
- przykazanie,
- dyktat,
- przepis,
- norma,
- prawidło.
Imperatyw – wyrazy pokrewne
- Imperatywnie,
- imperatywność,
- imperatywny.
Imperatyw – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- absolutny, bezwzględny, biologiczny, doniosły, ekonomiczny, etyczny, kantowski, moralny, podstawowy, przyjęty, wewnętrzny imperatyw,
- imperatyw ekologiczny, ekonomiczny,
- imperatyw działania, miłości, myślenia, obowiązku, pisania, polityki, przedłużenia gatunku, rozwoju, solidarności, sprawiedliwości, sumienia, tworzenia, walki, wolności, życia społecznego/zbiorowego; Kanta,
- koncepcja imperatywu,
- podlegać imperatywowi,
- formułować, zawierać imperatyw.
Imperatyw – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii
Imperatyw pochodzi od łacińskiego imperativus – 'rozkazujący'. Tym terminem określa się również jeden z trybów czasownika.
Przykłady użycia wyrazu imperatyw
Przykłady użycia wyrazu imperatyw w literaturze
— Nie odmówi mi pan — atakowała go dalej — i zrobi pan z nią eksperyment? Mam wrażenie, że pańska wola przełamie z łatwością spiralną reakcję samowiedzy. Imperatyw nakazu zdolny jest zanimować nawet takie potencjalne uwarstwienia sił wyższych, o istnieniu których dotychczas sam subiekt czy też obiekt, jeśli pan woli, nie miał choćby objawów czwartego stopnia. I właśnie flagracje intuicyjne…
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy