fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ech czy eh? Czyli jak poprawnie wyrazić rozgoryczenie

W tym artykule sięgamy do tematu, który wydaje się niezwykle istotny szczególnie dziś, w dobie internetu i szybkiego komunikowania się. Ech czy eh, czyli jak tu wzdychać? Jakie inne emocje kryją się za tymi wykrzyknikami? Przekonajmy się!

Ech czy eh? Jak się pisze? Poprawny zapis. Co to znaczy? Wyjaśnienie. Poradnik i słownik Polszczyzna.pl

Ech czy eh? Jak się to pisze?

Uwaga! Mamy do zakomunikowania coś, co niewątpliwie spowoduje uśmiech na twarzach Was wszystkich: obie formy są poprawne! Możemy zatem używać ich zamiennie, ponieważ znaczą to samo, a ich interpretacja zależy od dodatkowych czynników, takich jak intonacja czy barwa głosu, oraz szerzej – od kontekstu lub sytuacji.

Ech, ten kraj schodzi na psy…
Eh, Tomek, ty się niczego w życiu nie nauczysz!

Ech czy eh? Komentarz językoznawcy

Krystyna Długosz-Kurczabowa z Uniwersytetu Warszawskiego pisze tak:

Warto dodać, że te wykrzykniki należą do pierwotnej, najwcześniejszej warstwy językowej. Zachowały się we wszystkich językach słowiańskich, por. czeskie ech!, eh!, ukraińskie ech!, słoweńskie èh!, serbskie èch!, i w innych językach europejskich, np. angielskie eh!, francuskie eh!, łacińskie eh!, litewskie ėk!

W polszczyźnie obie formy poświadczone już od XVI w. Sądzę, że ech! jest pierwotne, a forma eh! ukształtowała się pod wpływem obcym.

Ech, eh – co kryje się za tymi wykrzyknikami?

Nasi dzisiejsi bohaterowie to wykrzykniki, które wyrażać mogą naprawdę różne emocje – od zniecierpliwienia i zniechęcenia przez dezaprobatę i rozgoryczenie po żal czy rozpacz, a nawet sprzeciw.

Ważną informacją, którą należy zapamiętać, jest to, że po wykrzyknikach musi znajdować się odpowiedni znak interpunkcyjny. Może to być przecinek, wielokropek wykrzyknik – w zależności od tego, jakie emocje chcemy przekazać.

Ech czy eh? Już wszystko jasne! Przykłady użycia

Ech, kiedyś to było...
Eh… Nie podoba mi się to…
Eh, nigdy nie uda mi się tam pojechać!
Ech! Mam już tego serdecznie dość!

Mamy głęboką nadzieję, że wyczerpaliśmy temat i że czujecie się bogatsi o wiedzę. Okazuje się, że wzdychanie i wyrażanie niezadowolenia należą w języku polskim do stosunkowo łatwych czynności. 😊

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.