Indywidualista – kto to jest? Definicja, przykłady, słownik
Każdy człowiek, a przynajmniej większość ludzi kieruje się w życiu jakimiś zasadami. Nie inaczej jest też w przypadku indywidualisty. Ale indywidualistą nie jest tylko ktoś, kto postępuje według jakichś zasad. Kogo nazywamy indywidualistą? Jakie cechy posiada i przejawia ta osoba? Szczegóły na temat indywidualisty znajdziecie w poniższym artykule.
Indywidualista – co to jest? Definicja słowa
O niektórych ludziach mówi się, wychodzą przed szereg, bądź wyróżniają się z tłumu. Kimś takim jest właśnie indywidualista. Indywidualistą jest osoba, która postępuje inaczej niż reszta ludzi. Indywidualistę charakteryzuje to, że ma odrębne poglądy, jest niechętny zbiorowemu działaniu i podporządkowywaniu się komuś lub czemuś.
Cechą indywidualisty jest również poczucie odrębności od innych, które jest połączone z dążeniem do zachowania niezależności i własnych poglądów. Gdy inne osoby przyglądają się indywidualiście z boku, mogą odnieść różne wrażenie na temat tej osoby. Jedni określają jej odrębność za bardzo pozytywną cechę osobowości, a inni zaś mogą odbierać to za cechę osób, które lubują się w tym, że chcą wszystko robić tylko po swojemu.
Indywidualista – wyrazy pokrewne
- Indywidualistka,
- indywidualizm,
- indywidualność,
- indywidualny,
- indywidualnie.
Indywidualista – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Niepoprawny, skrajny, wielki, wybitny indywidualista,
- grupa, naród, społeczeństwo indywidualistów.
Indywidualista – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii
Wyraz indywidualista pochodzi od słowa indywidualizm, które jest połączeniem łacińskiego indywiduum, co oznacza 'niepodzielna całość', oraz greckiego ismos, co tłumaczy się jako 'wiedza'.
Przykłady użycia wyrazu indywidualista
RACHEL
Co, ja nimfa?
To samo mi właśnie powtarza
pewien koncypient jurysta.
POETA
Więc go pani zaniedbuje,
że to człowiek pracy — ?
RACHEL
Limfa:
to jest taki, jak się zdarza
zbyt często, co tylko powtarza,
co kto drugi gdzie umieści
w poezji albo w powieści;
nie indywidualista.
Stanisław Wyspiański, Wesele
Rozwój mediów, cała dokonująca się rewolucja informacyjna powołały do życia nową, liczną warstwę zawodową ludzi, dla których dziennikarstwo jest już pozbawioną wszelkiej emocji i mistyki profesją, stanowiąc tylko jedną z możliwych dróg kariery, dróg, którą mogą porzucić nazajutrz, dla zupełnie innych, lepiej opłacanych materialnie zajęć. Ludzie ci dobrze czują się w wielkich wytwórniach informacji, obrazów i dźwięków, jakimi są nowoczesne redakcje, stacje radiowe i telewizyjne połączone siecią infoautostrad oplatających naszą planetę. Nie ma tam już miejsca dla takiego indywidualisty, samotnika, kota chodzącego swoimi drogami, jakim z natury swojej jest reporter.
Ryszard Kapuściński, Lapidarium I-III