fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Gorzej czy gożej? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest przeciwieństwem słów takich jak lepiej i dobrze. Gorzej czy gożej? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Gorzej czy gożej? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma gorzej.

Gorzej czy gożej? Poprawna forma

Jedyną prawidłową formą jest zapis przez rz, to znaczy gorzej.

W myśl reguły ortograficznej mówiącej, że rz zapisujemy zawsze wtedy, gdy w wyrazie pokrewnym lub w innej formie tego samego słowa wymienia się na r, a więc: gorzej, bo: gorszy, poprawną formą pisowni przysłówka będzie wyłącznie gorzej.

Przysłówek gorzej stanowi stopień wyższy od przysłówka źle – a zatem, znaczy tyle co: niezgodnie z jakimiś normami, przepisami lub wymaganiami, nie tak jak trzeba, niedobrze, niedokładnie, błędnie, niezgodnie z jakimiś przyjętymi normami, regułami lub zasadami, nie tak jak trzeba, niepoprawnie, niewłaściwie.

Gorzej czy gożej? Przykłady zdań

  • Czuję się coraz gorzej. Chyba mam grypę.
  • Myślałam, że na tym teście z matematyki poszło mi znacznie gorzej, a jednak dostałam z niego czwórkę.
  • Ta drużyna rewanż zagrała gorzej niż pierwszy mecz, dlatego przegrali.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.