fbpx

Indywidualista – kto to jest? Definicja, przykłady, słownik

Każdy człowiek, a przynajmniej większość ludzi kieruje się w życiu jakimiś zasadami. Nie inaczej jest też w przypadku indywidualisty. Ale indywidualistą nie jest tylko ktoś, kto postępuje według jakichś zasad. Kogo nazywamy indywidualistą? Jakie cechy posiada i przejawia ta osoba? Szczegóły na temat indywidualisty znajdziecie w poniższym artykule.

Indywidualista - kto to jest? Definicja. Poradnik i słownik Polszczyzna.pl

Indywidualista – co to jest? Definicja słowa

O niektórych ludziach mówi się, wychodzą przed szereg, bądź wyróżniają się z tłumu. Kimś takim jest właśnie indywidualista. Indywidualistą jest osoba, która postępuje inaczej niż reszta ludzi. Indywidualistę charakteryzuje to, że ma odrębne poglądy, jest niechętny zbiorowemu działaniu i podporządkowywaniu się komuś lub czemuś.

Cechą indywidualisty jest również poczucie odrębności od innych, które jest połączone z dążeniem do zachowania niezależności i własnych poglądów. Gdy inne osoby przyglądają się indywidualiście z boku, mogą odnieść różne wrażenie na temat tej osoby. Jedni określają jej odrębność za bardzo pozytywną cechę osobowości, a inni zaś mogą odbierać to za cechę osób, które lubują się w tym, że chcą wszystko robić tylko po swojemu.


Sklep Nadwyraz.com

Indywidualista – wyrazy pokrewne

  • Indywidualistka,
  • indywidualizm,
  • indywidualność,
  • indywidualny,
  • indywidualnie.

Indywidualista – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Niepoprawny, skrajny, wielki, wybitny indywidualista,
  • grupa, naród, społeczeństwo indywidualistów.

Indywidualista – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Wyraz indywidualista pochodzi od słowa indywidualizm, które jest połączeniem łacińskiego indywiduum, co oznacza 'niepodzielna całość’, oraz greckiego ismos, co tłumaczy się jako 'wiedza’.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Przykłady użycia wyrazu indywidualista

RACHEL
Co, ja nimfa?
To samo mi właśnie powtarza
pewien koncypient jurysta.
POETA
Więc go pani zaniedbuje,
że to człowiek pracy — ?
RACHEL
Limfa:
to jest taki, jak się zdarza
zbyt często, co tylko powtarza,
co kto drugi gdzie umieści
w poezji albo w powieści;
nie indywidualista.

Stanisław Wyspiański, Wesele

Rozwój mediów, cała dokonująca się rewolucja informacyjna powołały do życia nową, liczną warstwę zawodową ludzi, dla których dziennikarstwo jest już pozbawioną wszelkiej emocji i mistyki profesją, stanowiąc tylko jedną z możliwych dróg kariery, dróg, którą mogą porzucić nazajutrz, dla zupełnie innych, lepiej opłacanych materialnie zajęć. Ludzie ci dobrze czują się w wielkich wytwórniach informacji, obrazów i dźwięków, jakimi są nowoczesne redakcje, stacje radiowe i telewizyjne połączone siecią infoautostrad oplatających naszą planetę. Nie ma tam już miejsca dla takiego indywidualisty, samotnika, kota chodzącego swoimi drogami, jakim z natury swojej jest reporter.

Ryszard Kapuściński, Lapidarium I-III

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X