fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Instruktaż – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Instruktaż – co to jest? Już niejeden raz spotkaliście się z instruktażem. Zarówno jeśli chodzi o samo słowo, jak i jego zastosowanie w rzeczywistości. Poniżej znajdziecie definicję oraz synonimy wyrazu instruktaż.

Instruktaż co to jest? Definicja znaczenie synonim krzyżówka słownik Polszczyzna.pl

Instruktaż – co to jest? Definicja, czyli znaczenie słowa

Instruktażem nazywamy udzielanie komuś instrukcji, czyli objaśnień czegoś, z czym spotykamy się po raz pierwszy w życiu. Instruktaż może być pisemny lub słowny.

A gdzie możemy spotkać taki instruktaż? Zawsze gdy kupujemy jakieś nowe urządzenie, na przykład telefon komórkowy czy pralkę, mamy do niego dołączoną instrukcję obsługi, a w niej wyjaśnienie, jak używać danego produktu. Dotyczy to także wszelkich przedmiotów wymagających połączenia poszczególnych elementów, z których są skonstruowane. Taki instruktaż pokazuje nam, jak po kolei połączyć wszystkie części, aby urządzenie działało prawidłowo.


Instruktaż – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest instruktaż, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • szkolenie,
  • pokaz,
  • przysposobienie,
  • objaśnienie.

Wyrazy pokrewne

  • Instruktażowo,
  • instruktażowy,
  • instrukcja.

Przykłady użycia słowa instruktaż w literaturze

Ćwiczenia należy prowadzić w pozycjach, które nie powodują rozciągania mięśni. W czasie ćwiczeń konieczny jest instruktaż dotyczący napięcia i rozluźnienia mięśni, oraz narastania procesu rozluźnienia. Istotna jest postawa instruktora,- życzliwa, spokojna, sugestywna. Pomieszczenie do ćwiczeń relaksacyjnych powinno być ciepłe, jasne, ciche.

Ewa Kolarczyk, Anna Arlet, Gimnastyka

Coraz więcej młodzieży dużym zainteresowaniem darzy Szkółkę jeździecką, gdzie mogą poznawać tajniki nauki jazdy na odpowiednio do tego przygotowanych koniach. Poza tym klub zajmuje się szkoleniem i przygotowywaniem adeptów jazdy konnej chcących zdobywać odznaki jeździeckie Polskiego Związku Jeździeckiego. Chętni do poznawania okolicy mogą odbyć przejażdżkę konną lub wziąć udział w często organizowanych różnego rodzaju zawodach lub pokazach. Doskonała kadra instruktorska gwarantuje bezpieczeństwo oraz świetny instruktaż

Stanisław Budnik, Parami przez przeszkody, „Gazeta Krakowska”

O sposobach, w jaki ludzie dokonują kradzieży można by opowiadać bez końca - stwierdza Małgorzata Lipiecka, szefowa Polomarketu położonego przy ul. Paderewskiego. - Ale byłby to gotowy instruktaż dla potencjalnych złodziei, więc nie będę tego zdradzać. Mogę tylko dodać, że metody są tak wypracowane, że czasem sama przeżywam zaskoczenie i nie mogę uwierzyć, czego to ludzie nie wymyślą.

Beata Bartczak, Z kamerą na złodzieja, „Gazeta Poznańska

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X