fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Interwał – znaczenie słowa i przykłady użycia

Co wspólnego mają ze sobą czas, muzyka, sport i zdrowie? Oprócz wszystkich ciekawych skojarzeń, jakie przychodzą Wam do głowy (a na które my pewnie byśmy nawet nie wpadli), łączy je jeszcze jedno. Jest to słowo interwał, które dzisiaj bierzemy pod lupę i którego znaczenie, jeśli jest Wam obce, zaraz poznacie. Zapraszamy do lektury!

Interwał co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest interwał? Znaczenie wyrazu

Interwał to wyraz o kilku znaczeniach, którego możemy użyć w kontekście:

  1. czasu,
  2. muzyki,
  3. sportu,
  4. zdrowia.

1 Kiedy mowa o czasie, interwał może być odległością czasową pomiędzy jakimiś wydarzeniami. Istnieje też interwał w przestrzeni – pomiędzy jakimiś miejscami lub rzeczami.

Identyczne półtoragodzinne interwały dzielą od siebie dwie kolejne fazy REM, czyli etapy snu, w których pojawiają się szczególnie wyraziste senne marzenia.

Joanna Komorowska, Na tropach sennego szaleństwa, Wiedza i Życie, nr 9/1998

2 W muzyce interwał to różnica wysokości między dwoma dźwiękami muzycznymi, które brzmią jednocześnie lub jeden po drugim.

Podstawowym interwałem muzycznym, stanowiącym ramy każdego systemu dźwiękowego, jest oktawa, wyrażająca się stosunkiem częstotliwości akustycznych 2:1.

Barbara Romanowska, Kamertony i muzykoterapia w leczeniu dźwiękiem, 2004

3 Interwałem w sporcie nazywamy trening polegający na wykonywaniu ćwiczeń na przemian (bardziej lub mniej intensywnie), w seriach składających się z określonej liczby powtórzeń lub trwających przez określony czas.

Do popołudniowego meczu przystąpiliśmy po intensywnym, trwającym półtorej godziny rannym treningu. W jego trakcie zawodnicy zaliczyli męczące interwały.

Niepokój o Słowaka, Dziennik Polski, 25.07.2002

4 Gdy mowa o zdrowiu, istnieje coś takiego jak interwał mikcyjny, który oznacza przerwę pomiędzy oddawaniem moczu.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu interwał mikcyjny wynosi średnio 3 godziny.

Jadwiga Kozłowska, Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, 2006


Interwał – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Lista synonimów słowa interwał jest bardzo długa, w zależności od tego, które znaczenie tego wyrazu mamy na myśli. Jednak do najczęściej stosowanych należą:

  • dystans, prześwit, odległość, rozstęp, odcinek, luka, rozstaw, oddalenie, przerwa, spacja, przestrzeń, wolne miejsce, wyrwa, pauza.

Interwał – etymologia wyrazu

A skąd właściwie słowo interwał przyszło do naszego języka? Pochodzi ono od łacińskiego intervallum, które oznacza dosłownie ‘miejsce między wałami, szańcami’, czyli po prostu ‘odstęp, przerwę’.

Interwał – połączenia wyrazowe

  • Interwał czasowy,
  • interwał muzyczny, prymy, tercji, seksty, oktawy, mały, duży, czysty, prosty, złożony,
  • trening interwałowy,
  • ćwiczenia interwałowe,
  • interwał mikcyjny,
  • określony interwał.

Interwał – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. interwał
D. interwału
C. interwałowi
B. interwał
N. interwałem
Ms. interwale
W. interwale
liczba mnoga
M. interwały
D. interwałów
C. interwałom
B. interwały
N. interwałami
Ms. interwałach
W. interwały

Przykłady użycia wyrazu interwał w literaturze i prasie

W powietrzu wyświetlił się obraz wąskiej hali, zastawionej szeregami klatek. Każda klatka tworzyła kwadrat o boku dwóch metrów, z betonową gołą podłogą. Pomieszczenie było ciemne, ale co chwila przemykało po nim światło reflektorów. Interwał błysków został specjalnie dobrany. Miał działać usypiająco i zobojętniająco.

Jaga Rydzewska, Gwiazdomorze, Supernowa 2006

Dzieje Tristana i Izoldy pobudzały wyobraźnię nie tylko (na szczęście!) lekarzy, którzy próbowali dotrzeć do formuły napoju miłosnego, ale i kompozytorów. Czy miłość ponadczasową, niekończącą się wraz z życiem, można wyrazić w muzyce? Próby tej podjął się Ryszard Wagner w operze „Tristan i Izolda”. Mówi się zwykle, iż uzyskał nowe, przejmujące efekty, stosując „akord tristanowski”, czyli interwał seksty zwiększonej. Ale interwał ten znaleźć można u wcześniejszych kompozytorów, sam Bach stosował go dziesiątki razy.

Andrzej Szczeklik, Kore: o chorych, o chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny, Społeczny Instytut Znak 2007

Zespół istnieje od ok. 1,5 roku. Nazwa „Tryton” została przyjęta dopiero 2 miesiące temu.
A co ona oznacza? Zapewne dla osób mających niewiele wspólnego z muzyką jest to zagadka. – Tryton to taki interwał, który ma sześć półtonów – tłumaczy Ada Noszczak (uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia im. Juliusza Zrębskiego w Warszawie). Dziewczyn w zespole jest sześć – tyle, ile półtonów, a także tyle, ile liter liczy nazwa „Tryton”. – Poza tym ciągle się ze sobą „zgrywamy” w śpiewaniu – dodają.

Aneta Mikulska, Szkolny Tryton, „Lokalna”, 25.05.2002

Według właściciela „Rami” Mariusza Radomskiego „wchodzenie sobie w paradę” to codzienność w sezonie. Jedna firma nie widzi nic złego w tym, że przyjeżdża na przystanek nawet 10 minut wcześniej. – To jest jazda w interwale i w 20-minutowej przerwie mogę sobie podstawić jeszcze 3 autobusy. Wszystko w imię dobra klienta, aby mu było wygodniej i nie jechał w tłoku – podkreśla Radomski.


Jak dowiedział się „Dziennik”, interwał czasowy, jaki stosują przewoźnicy w Słupsku, jest nieformalny (na podstawie dodatkowych autobusów wymagane jest zezwolenie z Urzędu Marszałkowskiego).

Marcin Kamiński, Wojna podjazdowa, „Dziennik Bałtycki”, 10.08.2004

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X