fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Intratny – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady

Co znaczy słowo intratny? Jakie są synonimy tego słowa oraz przykłady użycia? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Intratny co to znaczy jaki to jest definicja znaczenie słowa hasło przykład przykłady krzyżówka synonim słownik Polszczyzna.pl

Intratny – co to znaczy? Definicja słowa

  1. Przymiotnikiem intratny określamy coś, co się opłaca, przynosi zysk.

Przykład z życia

Ten biznes okazał się bardzo intratny. Cieszę się, że mi go zaproponowałeś.

Intratny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy intratny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • dochodowy,
  • korzystny,
  • opłacalny,
  • rentowny,
  • lukratywny.

Wyrazy pokrewne

  • intratność,
  • intratnie,
  • intratna,
  • intratni,
  • intratne.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa intratny w literaturze

Do Garncowa przyjechali Moszek Wędka i Josek Płuda, którzy zaproponowali Walkiewiczowi intratny interes, a mianowicie nabycie w Gdańsku partii fałszywych dwudziestozłotówek.

Stanisław Milewski, Ciemne sprawy międzywojnia

— Che, che, che, a to z pana kawalarz. Bezrobotny! Oczywiście, z handlem i z przemysłem teraz krucho. Trudno o intratne stanowiska, a znowuż służba państwowa, to, panie, dużo honoru, a dochodu mało. Pensje urzędnicze nawet na dygnitarskich szczeblach nie są do pozazdroszczenia.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy

Energiczni, pracowici i zamożni grenlandzcy Normanowie, prowadzący z Europą przez całe stulecia bardzo intratny handel skórami zwierząt polarnych oraz zębami morsów i narwali, które stanowiły namiastkę kości słoniowej, zniknęli z powierzchni Ziemi w tajemniczych okolicznościach w ciągu zaledwie dwóch stuleci.

Jacek Jania, Zrozumieć lodowce

Przykłady użycia słowa intratny w prasie

Solidarni są członkowie mafii zgodnie milczący wobec prokuratora i policji. Temu, kto złamie tę solidarność bandytów i zacznie „sypać” , grozi najstraszniejsza zemsta, a ten, który jej dochowa, nawet gdy trafi na długie lata za kraty, może być pewien solidarnego wsparcia kamratów. Solidarni są łapownik i łapówkodawca, bo dyskretne ruchy łap połączonych zwitkiem forsy tworzą zaciszną przestrzeń, w której rozkwita intratny dla obu stron, choć sprzeczny z prawem interesik.

Jerzy Surdykowski, Dookoła świata, „Gazeta Wyborcza”, 1998

?

Napisane przez

Absolwent Wydziału Bioinżynierii Zwierząt na UWM w Olsztynie. Miłośnik chemii i języka ojczystego, krzewiciel i popularyzator poprawnej polszczyzny. Na co dzień redaktor internetowy, meloman i miłośnik polskiej klasyki filmowej. W wolnym czasie gra na pianinie, czyta Lema, Vonneguta i Murakamiego oraz artykuły popularnonaukowe. Lubi się uczyć i uczyć innych.