fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jutrzejszą czy jutszejszą? Która forma jest poprawna?

W języku polskim mamy kilka przymiotników pozwalających nam określić upływ czasu. Do takich zaliczamy choćby ‘wczorajszy’ i ‘dzisiejszy’. Jest też jeszcze inny, który mówi nam o tym, co się stanie w nieodległej przyszłości, czyli jutro. Jaki jest poprawny zapis: ’jutrzejszą’ czy ‘jutszejszą’? Informacje znajdziecie w poniższym poradniku.

Jutrzejszą czy jutszejszą? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma jutrzejszą.

Jutrzejszą czy jutszejszą? Poprawna forma

Który ze sposobów pisowni jest właściwy? Przez ‘rz’ czy może raczej przez ‘sz’? ‘Jutrzejszą’ czy ‘jutszejszą’? Otóż przymiotnik ten powinniśmy zapisać jako ‘jutrzejszą’, czyli przez ‘rz’. Ma to związek z tym, że pochodzi od słowa ‘jutro’. Dodajmy, że użyte w wyrazie ‘jutrzejsza’ ‘rz’ wymienia się na ‘r’, dlatego też poprawny zapis musi zawierać ‘rz’.

Ponieważ ‘jutrzejsza’ wymawiamy [jutszejsza], błędna forma powstaje prawdopodobnie w wyniku sugerowania się artykulacją tego przymiotnika.

Jutrzejszą czy jutszejszą? Przykłady zdań

  • Odrobiłem już lekcje, ale jeszcze muszę się pouczyć na jutrzejszą klasówkę.
  • Serdecznie zapraszamy na jutrzejszą transmisję z ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Relacja na żywo tylko w naszej telewizji!
  • Na jutrzejszą lekcję przynieście ze sobą atlasy. Będziemy analizować ukształtowanie powierzchni Europy.

Jutrzejszą czy jutszejszą? Przykład z literatury

Lekcje tańca brały dziewczynki razem: muzyce przysłuchiwała się Rózia ze szczególnym zajęciem i w nieobecności Angeliki grała z wielkim zapałem ćwiczenia i zadane do nauczenia utwory. Tak samo było z nauką rysunków, to samo z językiem włoskim, francuskim i innymi językami; uczyła się ich, słuchając nauczycielek Angeliki. Strojąc się na bal, mówiła księżniczka: — Mogłabyś też, Róziu, wykończyć wieczorem rysunek mój na jutrzejszą lekcję. — Dobrze, proszę panienki — odpowiadała z radością Rózia i natychmiast zabierała się do roboty. Tylko że nie kończyła zadań i rysunków Angeliki, ale robiła je na nowo.

William Makepeace Thackeray, Pierścień i róża

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.