Kabotyn – kto to jest? Znaczenie, pochodzenie, przykłady
Nie raz na pewno mieliście okazję przebywać w towarzystwie osoby, którą można określić kabotynem. Czy wiecie, czym on się cechuje? Zapraszamy Was do przeczytania artykułu, w którym opowiemy wszystko na temat wyrazu, którym opisujemy taki typ zachowania.
Kabotyn – kto to jest? Co to znaczy Definicja słowa
Kabotyn to określenie osoby, która stale się popisuje w towarzystwie, zależy jej tylko na tym, by była pozytywnie odbierana przez innych. Ucieka się do prostych „chwytów”, którymi próbuje kogoś oczarować. Mówiąc prościej: za kabotyna uważa się osobę, która ciągle gra, aby pokazać się w jak najlepszym świetle.
Kabotyn – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy słowo kabotyn, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- błazen,
- blefiarz,
- bajerant,
- komediant,
- matacz,
- manipulator,
- pozer.
Etymologia
Słowo kabotyn jest zapożyczeniem z języka francuskiego. Zapisywane jest tam jako: cabotin. Oznacza komedianta, błazna lub – tak samo jak w polszczyźnie – kabotyna.
Przykłady użycia wyrazu kabotyn
Przykłady użycia wyrazu w literaturze
Ów wyraz pojawia się w wielu dziełach literackich. Przytoczenie kilku przykładów pomoże Wam w jeszcze lepszym zrozumieniu i zapamiętaniu znaczenia tego słowa.
Każdy kabotyn tak mówi, to są wyświechtane banały.
Tadeusz Dołęga Mostowicz, Drugie Życie Doktora Murka
Dla części swego środowiska był wyrzutem sumienia, jednym z niewielu ludzi, którzy w okresie stalinizmu mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko lichym kabotynem, który przez całe życie grał wymyśloną przez siebie postać.
Mariusz Urbanek, Zły Tyrmand
Nie znoszę tych pouczających świat świeckich guru. Kabotynów, nieudolnie naśladujących lepsze wyobrażenie o samych sobie.
Piotr Pietucha, Stróż obłąkanych
Masz rację, to kabotyn. Prawdziwy kabotyn: halabardnik, który dostał rolę Hamleta.
Czesław Bielecki, Scenarzysta