fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niepogoda czy nie pogoda? Która forma jest poprawna?

Pogoda jest rzeczą bardzo zmienną. Nawet gdy oglądamy prognozę pogody, niekoniecznie sprawdza się ona w rzeczywistości. Tytułowe określenie dotyczy zjawiska atmosferycznego, którym opisuje się deszcz, zachmurzenie, opady śniegu. Jak poprawnie zapisać to słowo? Niepogoda czy nie pogoda? Łącznie czy rozdzielnie? odpowiedź znajdziecie poniżej.

Niepogoda czy nie pogoda? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niepogoda.

Niepogoda czy nie pogoda? Jak to zapisać? Poprawna forma

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. To jedna z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrazu?

Wyraz niepogoda zapisujemy łącznie. To jedyna poprawna forma zapisu. Słowo niepogoda składa się z dwóch części mowy: partykuły nie oraz z rzeczownika rodzaju żeńskiego pogoda.

W języku polskim obowiązująca zasada ortograficzna, mówi jasno, że partykułę przeczącą nie z rzeczownikami piszemy łącznie.

Pojęcie niepogody to jednak nie tylko określenie związane z meteorologią. W znaczeniu potocznym gdy mówimy o niepogodzie, mamy na myśli niepomyślny okres, jakąś złą sytuację życiową.

Niepogoda czy nie pogoda? Przykłady zdań

  • Niepogoda trwa już kilka dni.
  • Jesienny wieczór, na dworze niepogoda, więc zrobiłam dla nas gorącą herbatę.
  • Zimowy wieczór, niepogoda bo duży mróz, wiatr i opady śniegu. Usiądźmy sobie na kanapie, przykryjmy się kocem.
  • Niepogoda sprawia, że niektórzy mają gorsze samopoczucie.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.