fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kacheksja – co to jest? Definicja, synonimy i przykłady użycia

W tym artykule zajmiemy się pojęciem z terminologii medycznej. Czy spotkaliście się kiedyś z pojęciem kacheksja? Co ono oznacza? Zajrzyjcie do poniższego artykułu, aby poznać definicję kacheksji i synonimy tego wyrazu.

kacheksja co to jest definicja znaczenie czym jest synonim wyniszczenie termin medycyna hasło pojęcie wyjaśnienie synonimy inaczej przyklady krzyżówka słownik Polszczyzna.pl

Kacheksja – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa


Kacheksją nazywamy daleko posunięte wyniszczenie organizmu.

Jakie mogą być przyczyny kacheksji? Anoreksja, depresja, choroby nowotworowe, głód, cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego. Jak rozpoznać kacheksję? Znaczny spadek masy ciała, będący skutkiem utraty tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Pozostałe objawy to nieprawidłowy metabolizm, jadłowstręt, przewlekle występujące nudności, osłabienie, zaburzenia czucia. W skrajnych przypadkach u kobiet może dojść także do braku miesiączki.


Kacheksja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest kacheksja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • charłactwo,
  • wyniszczenie,
  • wyniszczenie organizmu.

Przykłady użycia słowa kacheksja

Obóz był jeszcze w budowie, Kłodzińskiego skierowano do robót fizycznych, pracował jako pomocnik murarski, pomocnik instalatora wodociągu, kopał studnie i kanały. Mimo że był młodym człowiekiem, silnym i wysportowanym, dopadły go: kacheksja głodowa, biegunka, czyraczyca, świerzb, zapalenie płuc.

Helena Noskowicz-Bieroniowa, Patronat, „Dziennik Polski”, 2005

Księgarnia Polszczyzna.pl

Ze względu na obserwowane w czasie leczenia megestrolem zwiększenie masy ciała, lek bywa stosowany w leczeniu kacheksji w przebiegu różnych nowotworów.

Marek Pawlikowski, Leczenie hormonami i pochodnymi hormonów

Wprowadzenie stosowanego dotychczas u chorych na zaawansowanego raka sutka preparatu Megace (megestrol acetate) do leczenia kacheksji nowotworowej pozwoliło nie tylko poprawić komfort przeżycia chorych, ale również (poprzez wyrównanie niedoborów wagi, rozszerzenie wskazań do leczenia.

Marek Pawlicki, Rak – nadzieje i rozczarowania

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X