fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żąda czy rząda? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie rz i ż w pisowni słów je zawierających, należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Żąda czy rząda? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana rozdzielnie: żąda.

Żąda czy rząda? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Żąda czy rząda? Który zapis jest prawidłowy?

Jedyną poprawną formą zapisu tego czasownika jest oczywiście zapis, w którym występuje ż, a więc żąda.

Poprawną formę zapisu słowa żąda trzeba zapamiętać, ponieważ nie uzasadnia jej żadna z obowiązujący zasad dotyczących ortografii języka polskiego. Zapis ten jest bowiem uwarunkowany historycznie, a to oznacza, że ma związek z rozwojem naszego języka ojczystego.

Czasownik żąda pochodzi od bezokolicznika żądać, który oznacza 'domagać się czegoś zdecydowanie, używając ostrych i stanowczych sformułowań'. Żądać z kolei wywodzi się od prasłowiańskiego *žędati 'pragnąć czegoś, łaknąć, prosić'. Jak widać ani zapis, ani znaczenie tego wyrazu nie uległy żadnej zmianie.

Czasownik żąda jest formą trzeciej osoby liczby pojedynczej (on, ona, ono), czasu teraźniejszego.

Żąda czy rząda? Przykłady zdań

  • Twoja wychowawczyni stanowczo żąda, żebyś przestała się zadawać z tymi swoimi kolegami, ponieważ przez nich wagarujesz i źle się uczysz.
  • Moja siostra żąda przeprosin za to, jak podle i niesprawiedliwe została potraktowana.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.