fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kąpać czy kompać? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Ten czasownik oznacza bardzo przyjemną, relaksującą, a przy tym niezwykle istotną i korzystną dla naszego zdrowia czynność. To jakże miłe słowo budzi jednak wątpliwości dotyczące jego prawidłowego zapisu. Która forma pisowni jest poprawna? Kąpać czy kompać? Odpowiedzi i wyjaśnienia znajdziecie w niniejszym poradniku.

Kąpać czy kompać? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma kąpać.

Kąpać czy kompać? Poprawna forma

Pielęgnacja ciała, z którą związany jest tytułowy czasownik to rzecz ważna. A w jaki sposób prawidłowo go zapisać, dbając tym samym o pielęgnację naszej mowy?

Otóż poprawną formę stanowi zapis kąpać. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z regułą języka polskiego, samogłoski nosowe, na przykład ę lub ą, zapisujemy przed spółgłoskami zwartymi takimi jak: b, d, g, k, p.

Znaczenie czasownika kąpać zna chyba każdy. Kąpać to oczywiście innymi słowy myć się zanurzając w wodzie, używając do tego przeróżnych kosmetyków pozwalających utrzymać higienę ciała.

Czasownika kąpać używamy także w znaczeniu pływania w morzu lub jeziorze czy też rzece.

Sklep Nadwyraz.com

Kąpać czy kompać? Przykłady zdań

  • Ewelina zwykle bierze prysznic, ale najbardziej lubi kąpać się w wannie.
  • Mariola poprosiła mnie, żebym nalał wody do wanny i przygotował płyn do kąpieli. Potem poszła do łazienki i weszła do niej, żeby się kąpać.

Kąpać czy kompać? Przykład z literatury

Jedyne, co jestem w stanie robić, to kąpać się od czasu do czasu, utrzymywać dom we względnym porządku, karmić nas, prać i czasami spać. Dosłownie: jedyne.

Elisa Albert, Od urodzenia

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.