fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kojażę czy kojarzę? Która forma jest poprawna?

Jednym z najtrudniejszych aspektów każdego dyktanda w szkole jest kwestia poprawnego zapisu wyrazów z dwuznakiem rz oraz spółgłoską ż. Spowodowane jest to takim samym brzmieniem tych dwóch głosek. Kojażę czy kojarzę? Jak prawidłowo to zapisać? Odpowiedź w poniższym tekście poradnikowym.

Kojażę czy kojarzę? Która forma jest poprawna? Przykłady. Polszczyzna.pl

Kojażę czy kojarzę? Poprawna forma

Poprawną formą jest kojarzę, a więc zawsze wybierajmy wariant zawierający dwuznak rz, aby nasz zapis nie zawierał błędu ortograficznego.

Kojarzę to 1. osoba liczby pojedynczej pochodząca od czasownika kojarzyć. Z tego względu na końcu zawsze powinna znajdować się samogłoska ę, a nie e.

Słowa kojarzę możemy użyć, gdy mówimy o łączeniu czegoś ze sobą, zwykle jakichś wrażeń, wyobrażeń, które prowadzą do uświadomienia sobie czegoś.

Wyraz kojarzę możemy również zastosować, gdy chcemy powiedzieć, że zdajemy sobie sprawę z czegoś lub przypominamy sobie coś.

Kojażę czy kojarzę? Przykłady zdań

  • Jeśli dobrze kojarzę, to w tym tygodniu mamy sprawdziany z angielskiego, geografii i biologii.
  • Skądś cię kojarzę. Czy nie spotkaliśmy się już kiedyś?

Kojażę czy kojarzę? Przykład z prasy

Kiedy usłyszałem, że będzie z nami grać dziewczyna, to szczerze mówiąc, byłem bardzo zaskoczony i nastawiony na nie – przyznaje Marcin. – Praca w zespole to ciężka sprawa, jeżdżenie nocą, próby. Poza tym przesiąknięte sobą męskie towarzystwo, bo tyle lat się znamy z chłopakami. Nie wyobrażałem sobie, jak mogłaby się w tym odnaleźć dziewczyna. Kojarzę kobiety z wokalistkami, chociaż wiem, że są wyjątki, np. doskonała perkusistka grała z Princem, gitarzystka grała u Michaela Jacksona. Ale to było daleko, jakiś odległy świat z telewizji. A tu nagle takie dziewczę młode, delikatne z Łodzi ma przyjechać na próby. Zmieniłem zdanie po pierwszej próbie. Do tej pory myślałem, że bas to męski instrument. Odkąd poznałem Kasię, twierdzę, że dobrze mogą grać delikatne kobiety. Ona gra świetnie. Tradycyjne pytanie, które padało potem w wywiadach, to czy nie wzięliśmy jej dlatego, że jest ładną dziewczyną? Denerwowałem się, bo to może tak wyglądać, dopóki ktoś nie przyjdzie i zobaczy, że ona dobrze gra.

Nie tylko chłopak z gitarą, „Cosmopolitan” nr 9/2000

Z radością informujemy, że dotarłeś do końca naszej publikacji! Serdecznie zachęcamy Cię do dalszego odkrywania tajników języka polskiego przy pomocy naszego internetowego korektora, który pomoże Ci w błyskawicznym sprawdzaniu pisowni. Teraz poprawne formy słów są na wyciągnięcie Twojej ręki!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy poprawnie jest napisać beze mnie czy bezemnie – razem czy osobno? A jak piszemy po południu czy popołudniu czy też ode mnie czy odemnie? Jeśli takie pytania Cię nurtują, nasze artykuły z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury, która nie tylko odpowie na Twoje pytania, ale także wzbogaci Twoją wiedzę o polskim języku!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.