Kontrol czy kontrola? Która forma jest poprawna?
Dodatkowa litera lub pominięcie litery w wyrazie to oczywiście błąd. Konsekwencją tego jest przede wszystkim błąd ortograficzny. Takim przykładem, kiedy wystąpi o jedna litera za dużo lub za mało, jest słowo, które kojarzy nam się m.in. ze sprawdzeniem czegoś. Powiemy, że jest to kontrol czy kontrola? Która forma jest poprawna?
Kontrol czy kontrola? O zapożyczeniu tego słowa
Jest to zapożyczenie francuskie (un controle – rodzaj męski), które w języku polskim uzyskało końcówkę typową dla rzeczowników żeńskich.
Kontrol czy kontrola? Która forma jest poprawna?
Jedyna poprawna forma to kontrola. Rodzaj żeński pojawił się najpewniej pod wpływem niemieckiego wyrazu (die Kontrolle – rodzaj żeński), i pod taką postacią wyraz znalazł swoje miejsce już w najstarszym słowniku języka polskiego.
Kontrol? Skąd ten powszechnie występujący błąd?
Skąd zatem tak często występująca kontrol? Przypuszcza się, że to nawiązanie do wyrazu francuskiego lub rosyjskiego. Ale jako świadomi i odpowiedzialni użytkownicy poprawnej polszczyzny zawsze powiemy (ta) kontrola (np. drogowa albo lekarska).
Kontrola – przykłady zdań
Spójrzmy na kilka przykładów tego słowa w zdaniach:
- Jutro idę do lekarza na kontrolę mojego stanu zdrowia.
- W przypadku pana szczególnie ważna jest regularna kontrola cukru we krwi.
- Dziś na lotnisku obowiązuje zaostrzona kontrola bagażów.
Kontrol czy kontrola? Już wszystko jasne!
Wyjaśniliśmy już, która forma jest poprawna (kontrola), a której należy unikać (kontrol), by nie popełnić błędu. Miejmy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi zapamiętacie, jak należy mówić na czynność związaną ze sprawdzaniem np. stanu zdrowia.
?