fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W tę i we w tę czy wte i wewte? Która forma jest poprawna?

Tytułowe wyrażenie może stanowić pułapkę na wielu dyktandach. Nie każdy bowiem wie jak poprawnie je zapisać. Pisząc dyktando nie możemy zerknąć do słownika, aby sprawdzić, która wersja jest prawidłowa. Ale za to można się wcześniej do tego przygotować i nauczyć, co też ułatwi Wam treść niniejszego artykułu. W nim bowiem znajdziecie wszelkie potrzebne wyjaśnienia

W tę i we w tę czy wte i wewte? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne.

W tę i we w tę czy wte i wewte? Jak to zapisać? Poprawna forma

Która forma jest zatem poprawna? Tutaj można odetchnąć z ulgą, gdyż obie wersje zapisu, zarówno w tę i we w tę jak i wte i wewte są jak najbardziej poprawne. Możemy pisać i tak, i tak.

Wersja w tę i we w tę jest staranna, poprawna i właściwa w tekście każdego rodzaju.

Wersja wte i wewte jest potoczna, zawierająca uproszczenia charakterystyczne dla mowy potocznej. Ją także możemy spotkać w tekstach.

Jednak w wypowiedziach oficjalnych zamiast wyrażeń w tę i we w tę lub wte i wewte lepiej jest stosować jego synonimiczne wyrażenia, czyli: w jedną i w drugą stronę oraz tam i z powrotem.

W tę i we w tę czy wte i wewte? Przykłady zdań

  • Czekając na wyniki ustnego egzaminu maturalnego, dziewczyny chodziły po korytarzu w tę i we w tę.
  • Podczas przeprowadzki mieli dużo rzeczy do przewiezienia, a ponieważ samochód nie był zbyt duży, jeździli wte i wewte.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.