Ksenofobia – znaczenie, synonimy oraz przykłady użycia

Ksenofobia ma wydźwięk negatywny i w ten sposób należy rozpatrywać jej przejawy. Co dokładnie oznacza i skąd pochodzi to słowo? Jakie są jego synonimy? O tym – i nie tylko – w naszym artykule.

ksenofobia co to jest ksenofob kto to jest co to znaczy słownik definicja znaczenie przykłady ksenofobii ksenofobia synonim synonimy słownik Polszczyzna.pl

Czym jest ksenofobia i czy należy się jej bać

Ksenofobia, niewątpliwie związana ze strachem i obawami, jest zjawiskiem negatywnym, wymienianym obok takich pojęć, jak nacjonalizm, rasizm, antysemityzm i szowinizm. Odnosi się do postaw i stosunku danej nacji wobec innej. „Inny” w tym przypadku oznacza gorszego, obcego, czyli tego, którego należy się obawiać.

Ksenofobia – co to jest? Definicja

Ksenofobia oznacza niechętne, a nawet wrogie nastawienie lub zachowanie wobec innego narodu, kultury czy grupy społecznej. Jest określeniem postawy opartej na strachu i lęku w stosunku do tego, co obce, inne i nieznane. Innymi słowy, ksenofobia to niechęć i wrogość do cudzoziemców i do wszystkiego, co zagraniczne.

Ksenofobia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest ksenofobia, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

 • niechęć
 • wrogość
 • nietolerancja / nietolerancyjność
 • izolacjonizm
 • nacjonalizm
 • antysemityzm
 • szowinizm

Pochodzenie słowa ksenofobia, czyli o etymologii

Słowo ksenofobia pochodzi z greki i jest złożeniem wyrazów ksénos i phóbos oznaczających odpowiednio: ‘obcy’ i ‘strach’.

Popularne połączenia słowa ksenofobia

 • przejaw ksenofobii
 • wolny od ksenofobii
 • przeciwdziałanie ksenofobii

Wyrazy pokrewne

 • ksenofob
 • ksenofobiczny
 • ksenofobiczność
 • ksenofilia (to antonim słowa ksenofobia oznaczający sympatię dla cudzoziemców)

Przykłady użycia słowa ksenofobia w literaturze

Podatność zawiedzionych i zrezygnowanych ludzi na ksenofobię jest następstwem polityki, która ich degraduje, pozbawia elementarnego poczucia bezpieczeństwa oraz nadziei na przyszłość i nie ma im nic do zaoferowania.

Karol Modzelewski, Dokąd do komunizmu

Fascynacja islamskim Wschodem w dużym stopniu przyczyniła się do orientalizacji kultury szlacheckiej. Z biegiem czasu wpływy obce jednak słabły. Stopniowo narastała wśród polskiej szlachty ksenofobia i megalomania. W mniejszym lub większym stopniu udzielała się ona także innym warstwom społeczeństwa.

Andrzej Chwalba (red.), Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych

Przykłady użycia słowa ksenofobia w prasie

Noszę w sobie bowiem głębokie przekonanie, że jesteśmy społeczeństwem dotkniętym patologiczną ksenofobią, nietolerancyjnym dla wszelkiej inności, niechętnym wszystkiemu, co wyrasta ponad siermiężną przeciętność.

Andrzej Sikorowski, „Dziennik Polski” 18.01.2008

Sklep Nadwyraz.com

Ksenofobia w polskiej historii

Sarmatom, polskiej szlachcie XVII wieku, obok megalomanii, jako wyróżnik przypisywano ksenofobię. Cecha ta związana była z dumą z osiągnięć narodu polskiego i jednocześnie z niechęcią wobec cudzoziemszczyzny i innych obyczajów. Niestety utrwaliła ona nietolerancję i wyparła otwartość na świat, co często zauważają historycy i socjolodzy.

Odmiana słowa ksenofobia

liczba pojedyncza
M.ksenofobia
D.ksenofobii
C.ksenofobii
B.ksenofobię
N.ksenofobią
Ms.ksenofobii
W.ksenofobio
liczba mnoga
M.ksenofobie
D.ksenofobii
(ksenofobij, forma archaiczna)
C.ksenofobiom
B.ksenofobie
N.ksenofobiami
Ms.ksenofobiach
W.ksenofobie

?  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X