fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Łeb czy łep? Jak to zapisać? Poprawna forma

Łeb czy łep? W jaki sposób poprawnie zapisać słowo, którym czasem określa się głowę człowieka lub częściej zwierzęcia? Który z tych wariantów jest prawidłowy? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Łeb czy łep? Jak jest poprawnie?

Poprawna jest tylko forma łeb.

Łeb czy łep? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo łeb zawsze zapisujemy przez b. Niepoprawna pisownia z użyciem p może być wynikiem błędnego skojarzenia z łepkiem (np. gwoździa lub od szpilki). Może być też rezultatem tego, że w wymowie słyszalne jest p. Aby poprawnie zapisać wyraz łeb i uniknąć pomyłki, można odmienić sobie to słowo przez przypadki. Mówimy i piszemy przecież łba, łbie. To powinno ułatwić zapamiętanie poprawnej formy.

Łeb to przede wszystkim określenie głowy zwierzęcia. Potocznie określa się też w ten sposób ludzką głowę, ale często jest to pejoratywne, bo używane zwykle w stosunku do kogoś, kogo nie lubimy. Łbem nazywa się też umysł, czy spryt człowieka. Stąd powiedzenie „Ty to masz łeb!”

Chamsko czy hamsko? Przykłady zdań

  • Sprinterki biegną do mety łeb w łeb.
  • Krowa ma na łbie rogi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.