Libertynizm – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Określenie libertynizm występuje w polszczyźnie w dwóch znaczeniach: dosłownym i przenośnym. Co oznacza libertynizm w każdym z tych kontekstów? Czy ten wyraz ma jakieś synonimy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.
Libertynizm – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
1 Libertynizm to nieformalny, antykościelny ruch umysłowy, który został zapoczątkowany we Francji, w XVII w. Założenia libertynizmu były oparte na odrzuceniu tradycyjnej obyczajowości i norm moralnych oraz skierowane przeciwko nakazom religii. Głosił potrzebę kierowania się rozumem w podejściu do rzeczywistości.
2Współcześnie libertynizmem najczęściej określa się poglądy amoralne, przede wszystkim związane ze sferą erotyczną, polegające m.in. na bardziej swobodnym podejściu do spraw seksu i nagości.
Libertynizm – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest libertynizm, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
Libertynizm – synonimy w drugim znaczeniu
- Rozpusta,
- rozwiązłość,
- wyuzdanie,
- grzeszność,
- rozpasanie,
- zepsucie,
- niemoralność.
Libertynizm – wyrazy pokrewne
- Libertyński,
- libertyńska,
- libertyńskie,
- libertyn.
Przykłady użycia wyrazu libertynizm w prasie
Tradycja przekazywania tytułów królewskich dzieciom w obrębie dynastii Burbonów sprawiła, że Ludwik XV był królem w wieku 5 lat. Koronowano go, gdy miał 12 lat, a mając 15 poślubił polską królewnę Marię Leszczyńską. Uznawany jest przez historiografię za władcę miernego, co być może kompensował tłumami kochanek przewijających się przez jego dwór. Stało się to zresztą dość powszechnym obyczajem na dworach Europy: szły czasy libertynizmu.
Jerzy Besala, Berło w pieluchach, „Polityka nr 2580”
Pojawiają się opinie, że główny bohater [...] jest przedstawicielem życia libertyńskiego, czyli żyje w pogardzie wobec wszelkich zasad i praw, także wobec moralności. Jednak w operze Pendereckiego Grandier nie wykazuje się libertynizmem, a raczej miłością i nieostrożnością.
„Diabły z Loudun” są wspaniale napisanym dramatem muzycznym, „Dziennik Polski”