fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zamrażalka czy zamrażarka?

W internecie roi się od pytań o poprawną formę słów, których używamy na co dzień. Nic dziwnego, w końcu większości z nas zależy na poprawności wypowiedzi. Istnieją jednak wyrazy, których odpowiednia forma pomimo licznych wątków na forach internetowych pozostaje zagadką. Takim słowem jest między innymi zamrażalka… albo zamrażarka. No właśnie, jak to napisać?

Zamrażalka czy zamrażarka? - Polszczyzna.pl

Zamrażalka czy zamrażarka? Poprawna wersja

Odpowiedź jest jedna – poprawną formą jest wyraz zamrażarka. Rzeczownik ten pochodzi od czasownika zamrażać, a utworzony został za pomocą przyrostka -ka rozszerzonego o literę r. Porzućmy więc myśli o zamrażalce i pamiętajmy, że taki wyraz po prostu nie istnieje. Jeśli jednak w Waszej głowie wciąż krążą wątpliwości, czytajcie dalej!

Zamrażarka czy zamrażalka? Skąd wątpliwość?

Pomyłki w zapisie słowa zamrażarka mogą wynikać z pisowni podobnego wyrazu – zamrażalnik, także pochodzącego od czasownika zamrażać. Jest to jednak osobny wyraz, nazywający urządzenie chłodnicze pełniące nieco inną funkcję. Przyrostek -nik został w tym wypadku rozszerzony o l.

Zamrażalnik to nic innego jak mrożąca część chłodziarki (zwyczajowo lodówki), zamrażarka zaś stanowi osobne urządzenie (które zwykle widzimy w sklepach spożywczych). Przypomnijcie sobie tę różnicę, gdy następnym razem niepewni poprawności wyrazu zamrażarka postanowicie dla niepoznaki zręcznie wypowiedzieć coś pomiędzy r i l (to swoją drogą sprytna metoda, którą chyba każdy z nas choć raz zastosował!). W końcu ten patent nie sprawdzi się w tekście pisanym! :)

Artykuł Zamrażalka czy zamrażarka? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz zamrażarka jest poprawny, a zamrażalka – nie.

?

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.