fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mineta – znaczenie słowa i przykłady

Czym jest mineta? Co ma wspólnego z francuską kotką? Czy zawsze wypada o niej mówić? Jak określać ją mniej wulgarnie? I jakie są synonimy tego słowa? Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury!

mineta co to jest czym jest znaczenie definicja cunnilingus hasło hasła pojęcie czym jest jak nazwać czynność mineta synonim wyrazy pokrewne przykłady użycia minetka słownik Polszczyzna.pl

Mineta – (wulgarna) przyjemność kobiet!

O tym, czym jest mineta, dowiecie się za moment. Jednak na początku warto wspomnieć o tym,  że stosunki erotyczne mężczyzny, nawet jeśli nie były uregulowane, nigdy nie pozostawały tajemnicą. Inaczej było w przypadku kobiet. Mówienie o ich życiu seksualnym odzierało je z niewinności. Dlaczego w języku polskim brakuje neutralnych określeń na wszelkiego rodzaju aktywności seksualne? Wspominamy o nich wulgarnie, infantylnie lub naukowo. Miłość jest rodzajem słabości, a wszelkie przyznawanie się do niej uchodzi za zbyt sentymentalne. Kochanie można pozbawić wstydliwej ckliwości właśnie przez werbalną agresję. Z kolei naukowe określenia zawdzięczamy medycynie, jednak „srom” wydaje się dość mało zachęcający, przynajmniej fonetycznie... Jakie nazwy są Waszym zdaniem najbardziej adekwatne? W dzisiejszym artykule przyglądamy się (wulgarnej) minecie!

Mineta – co to jest? Definicja słowa

Mineta to metoda seksu oralnego, która polega na stymulowaniu narządów płciowych kobiety. Jest to technika popularna wśród par hetero-, homo- i biseksualnych. Partner lub partnerka doprowadza kobietę do orgazmu za pomocą języka i/lub ust. Słowo mineta jest bardzo potoczne, dla niektórych wręcz wulgarne.

Mineta – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest mineta, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Synonimy i wyrazy bliskoznaczne słowa mineta są różnorako nacechowane:

  • minetka – zdrobniale,
  • cunnilingus – specjalistycznie; łac. cunnus – „srom” oraz lingo – „lizać”,
  • patelnia – bardzo potocznie, wulgarnie,
  • robienie dobrze – eufemistycznie, potocznie,
  • miłość francuska – szerszy zakres znaczeniowy (uwzględnia też metodę seksu oralnego, polegającą na stymulowaniu narządów płciowych mężczyzny),
  • seks oralny – szerszy zakres znaczeniowy, taki sam jak w przypadku miłości francuskiej.

Wyrazy pokrewne

  • minetka

A co z męską przyjemnością?

O seksie oralnym możemy mówić zarówno w kontekście kobiet, jak i mężczyzn. Wspólnym określeniem dla stymulowania narządów płciowych językiem i/lub ustami jest m.in. miłość francuska. Bywa jednak, że chcemy być w swoich wypowiedziach bardziej precyzyjni i pragniemy zasygnalizować, o którą przyjemność chodzi. Za męski odpowiednik wyrazu cunnilingus uchodzi fellatio (łac. fellare – ssać). Z kolei wyrażeniem jednoznacznym z minetą jest „robienie loda”. Znane określenie cukierniczo-seksualne można łatwo uzasadnić. Wszak najistotniejszą czynnością jest lizanie, prawdopodobnie za kluczowe uchodzi także podobieństwo kształtów – penisów i lodów. Co istotne, jeśli nie najważniejsze, „robić dobrze” można i kobietom, i mężczyznom! Należy jednak uważać na wszelkie przejęzyczenia… Nie bez powodu minetę łatwo pomylić z minutą.

Przykłady użycia słowa mineta w literaturze

Spójrz na siebie. Psychoanalityk zrobiłby ci dobrze,
robisz jej minetę, chociaż ona padła z nóg,
leży jak trup!

Tadeusz miał myśl jedną - myśl ta to mineta.
(Sztuka wówczas na Litwie nikomu nie znana,
Dziś już rozpowszechniona, ale źle widziana
Przez strzegące cór swoich sędziwe matrony
I księży, którzy nieraz gromią ją z ambony).

Aleksander Fredro lub Włodzimierz Zagórski, Pan Tadeusz, księga XIII

Nie umie robić pierogów, umie je doceniać. Rozgryza i ma rozanieloną minę. Z ust wystaje mu jeszcze rąbek pofałdowanego ciasta w kolorze ciała. Nimfetkowaty, nagi srom. Seksowna potrawa. Mineta smakosza.

Manuela Gretkowska, Polka

Przykłady użycia słowa mineta w internecie

Podczas gdy powszechnie uważa się, że w przypadku lesbijskich praktyk seksualnych mineta jest ich podstawowym fundamentem, to niektóre lesbijki lub biseksualne kobiety nie lubią cunnilingus z powodu niechęci do tego doświadczenia lub z powodu czynników psychologicznych lub społecznych.

www.menmeet.pl, 2020

Trochę mnie irytuje, że myślenie o minetach wywołuje we mnie tak silne emocje. Na pewno nie jestem przeciwny ani samej praktyce, ani ludziom, którzy to robią.

Mish Barber Way (tłum. Zuzanna Krasowska), www.vice.com, 2017

Mineta – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. mineta
D. minety
C. miniecie
B. minetę
N. minetą
Ms. minecie
W. mineto
liczba mnoga
M. minety
D. minet
C. minetom
B. minety
N. minetami
Ms. minetach
W. minety
Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.