fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mizogin – kim jest? Definicja, synonimy, słownik

Dlaczego mizogin od razu kojarzy nam się z nienawiścią? Kim on właściwie jest i czym sobie zasłużył na niełaskę kobiet? Jak go odmienić i czy rządzą nim przypadki? Może mizogina łatwiej obrazić w towarzystwie bliskich znajomych, którzy podzielają jego poglądy? Przekonajcie się sami!

mizogin kto to jest kim jest znaczenie definicja mizogin synonim słownik przykłady odmiana co to znaczy mizoginia Polszczyzna.pl

„Dekoratywna płeć” — poglądy mizogina

Oscar Wilde, autor niesamowitej powieści Portret Doriana Greya, uważał, że mężczyzna może być szczęśliwy z kobietą tylko wtedy, gdy jej nie kocha. Co istotne, żadna z dziewcząt nie ma szansy na ogromny sukces, gdyż są one „dekoratywną płcią”, tzn. pełnią funkcję wyłącznie estetyczną. Dość egocentrycznie o kobietach wypowiedział się również Fryderyk Nietzsche. Otóż marzenie mężczyzny można zwerbalizować poprzez frazę: Ja chcę.

Natomiast kobieta jest pozbawiona swoich pragnień, wszelkie działania są podyktowane kluczowym: On chce. Jeszcze odważniejszy był Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że o ile mężczyźni świetnie sobie radzą bez przedstawicielek płci przeciwnej, o tyle życie kobiet zależy wyłącznie od mężczyzn. Dlaczego te wszystkie poglądy godzące w dobre imię kobiety można nazwać wywodami mizoginistycznymi? Za chwilę się przekonacie!

Mizogin, czyli kto? Znaczenie słowa

Definicja słowa mizogin:

Mężczyzna odczuwający silny wstręt tudzież uprzedzenie wobec kobiet. Wróg przedstawicielek płci pięknej, którego nienawiść przejawia się m.in. przez ich poniżanie.

Przykład z życia

On nigdy nie liczy się ze zdaniem kobiet, do tego ciągle je obraża... Nie chcę mieć nic wspólnego z tym mizoginem!

Mizogin – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kim jest mizogin, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

 • mizoginista (rzadsza forma słowa mizogin)
 • wróg kobiet
 • seksista
 • męski szowinista

Księgarnia Polszczyzna.pl

Pochodzenie słowa mizogin, czyli o etymologii

Mizogin – rzeczownik rodzaju męskiego, wywodzi się ze słowa mizoginia.
Mizoginia – z języka greckiego misos – „nienawiść”, miséō – „nienawidzę” + gynḗ – „kobieta”).
W polszczyźnie obca cząstka mis- przeszła w miz- lub mizo-.
Wszystkie słowa w języku polskim z początkowym mizo-, miz- odnoszą się do pewnego rodzaju nienawiści lub niechęci do kogoś bądź do czegoś.

Wyrazy pokrewne

 • mizoginista
 • mizoginizm
 • mizoginistycznie
 • mizoginistyczny
 • mizoginistyczna
 • mizoginistyczne
 • mizoginia
 • mizoginiczny
 • mizoginiczna
 • mizoginiczne
 • mizoginicznie
 • mizoandria
 • mizandria
 • mizoandryzm

Jak obrazić mizoginów bez przydawki?

Warto zauważyć, że istnieje forma deprecjatywna wyrazu mizogini. Można zatem bez wyszukanych epitetów wyrazić negatywne odczucia wobec wrogów kobiet. W mianowniku oraz w wołaczu liczby mnogiej występuje opcjonalna forma: (te) mizoginy. Jest to wariant poprawny, lecz rzadki, pojawia się tylko w mowie potocznej.

Mizoandria – kobiety też mogą nienawidzić!

Wstręt wobec płci przeciwnej mogą czuć również kobiety. Zdeklarowana nienawiść, która przejawia się m.in. przez poniżanie mężczyzn, to mizoandria (inaczej mizandria, mizoandryzm). A co, jeśli kobieta pogardza innymi dziewczętami? Czy można ją wtedy nazwać mizoginką? Raczej nie, przecież feminatywy mogłyby ją jeszcze bardziej obrazić niż niejeden mizogin!

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia słowa mizogin w literaturze

Śmieszny jest ten Butrym ze swoją mądrością, zapożyczoną od dwudziestokilkoletniego samobójcy-mizogina! Udaje sceptyka i filozofa, a przecież sam patrzy w oczy swej żony, szukając w nich duszy, bliskiej sobie, przyjaznej, duszę jego dopełniającej.

Andrzej Sapkowski, Narrenturm

Jeżeli był chłodny dla mnie, będąc równocześnie tak uprzejmy dla mojej babki, wynikało to może nie z osobistej antypatii, bo na ogół, o ile baron wydawał się życzliwy dla kobiet, wyrażając się o ich wadach nader pobłażliwie, o tyle żywił do mężczyzn, zwłaszcza do młodych ludzi, gwałtowną nienawiść, przypominającą nienawiść mizoginów w stosunku do kobiet.

Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu. W cieniu zakwitających dziewcząt

Przykłady użycia słowa mizogin w prasie

Za życia może nieco w cieniu rywali, dziś bierze srogi odwet (średnia cena za obraz z listy Top 100 to 940 tys. zł). Zatwardziały kawaler, a ponoć nawet mizogin, z zadziwiającą konsekwencją przez całe życie malował kobiety.

Piotr Sarzyński, „Polityka” 2006

Przykłady użycia słowa mizogin w internecie

Nie w każdym przypadku mizogin będzie aktywnie manifestował swoje nastawienie. Zdarza się, że mizoginia objawia się nieśmiałością lub nerwowością w przypadku obecności osób innej płci.

Joanna Brodziak, www.portal.abczdrowie.pl/, 2019

Mizogin pozwala mężczyznom na o wiele więcej: usprawiedliwia ich zdrady i inne niemoralne zachowania, bardzo je jednocześnie krytykując u kobiet.

Anna Sierant, www.poradnikzdrowie.pl, 2020

Sklep Nadwyraz.com

Odmiana słowa mizogin

liczba pojedyncza
M. mizogin
D. mizogina
C. mizoginowi
B. mizogina
N. mizoginem
Ms. mizoginie
W. mizoginie
liczba mnoga
M. mizogini
D. mizoginów
C. mizoginom
B. mizoginów
N. mizoginami
Ms. mizoginach
W. mizogini

?

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.