Myślę czy myśle? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Myślenie to ciągły proces poznawczy, który polega na wnioskowaniu i skojarzeniach. Myślenie operuje różnymi elementami pamięci takimi jak na przykład symbole, pojęcia, frazy, obrazy i dźwięki. Od tego rzeczownika pochodzi tytułowy czasownik. Jak prawidłowo go zapisać? Myślę czy myśle? Wyjaśnienia poniżej.
Myślę czy myśle? Poprawna forma
Myślę czy myśle? Jak prawidłowo to zapisać? Która z samogłosek powinna znaleźć się na końcu tego wyrazu? Czy może powinno to być 'ę', czy może raczej 'e'?
Otóż, wyraz myślę aby został napisany poprawnie, powinniśmy zapisać go z samogłoską 'ę' na końcu. Wariant z samogłoską 'e' jest zatem niepoprawny.
Związane jest to z tym, że myślę jest to forma czasownika myśleć wyrażona w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny, wszystkie czasowniki w tej osobie mają końcówkę 'ę'.
Myślę czy myśle? Poprawna forma
-
- Myślę oznacza, że uświadamiam coś sobie i skupiam na tym uwagę, usiłuję to coś zrozumieć lub rozwiązać.
- Gdy coś sądzę, przypuszczam, mniemam, to również mogę wtedy powiedzieć, że myślę.
- Gdy noszę się z jakimś zamiarem, chcę coś zrobić, to także mogę to określić słowem myślę.
- Myślę to innymi słowy pamiętam o czymś, o kimś.
Myślę czy myśle? Przykłady zdań
- Cały czas myślę o tobie.
- Myślę nad zakupem tych rzeczy.
- Myślę, że to dobry pomysł.
- Ciągle myślę o moim problemie w jaki sposób go rozwiązać.
Parę czy pare? Przykłady z literatury
— Przyznaję, że wiele jest rzeczy, z których mogłem osiągnąć korzyści, a z których jednak nie korzystałem — odparł siostrzeniec. — Między innymi, święta Bożego Narodzenia! Mimo to zawsze myślę o nich nie tylko jako o świętej i czcigodnej pamiątce dla całego chrześcijańskiego świata, ale także jako o chwilach bardzo upragnionych. Są to bowiem chwile dobre, pokrzepiające, miłościwe, radosne. Zawsze oczekuję ich z serdecznym pożądaniem, a witam i obchodzę ze wzruszeniem i radością.
Charles Dickens, Opowieść wigilijna