fbpx

Szwendać czy szwędać? Która forma jest poprawna?

Słowo znajdujące się w tytule poniższego tekstu poradnikowego oznacza chodzenie po jakimś terenie w różnych kierunkach, bez zmierzania do konkretnie wyznaczonego celu. Czasami w ten sposób wygląda zwykły spacer. Człowiek chodzi sobie to tu, to tam. Jeżeli ktoś będzie chciał napisać do kogoś wiadomość mówiącą o tej czynności to jak ona powinna wyglądać? Poszłam/poszedłem się szwendać czy szwędać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Szwendać czy szwędać? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma szwendać.
Sklep Nadwyraz.com

Szwendać czy szwędać? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą pisowni tego czasownika jest zapis z użyciem en, a więc szwendać. To słowo jest określeniem potocznym. Etymologia czasownika szwendać jest trudna do ustalenia. Nie wiadomo zatem jakie jest źródło pochodzenia tego wyrazu. Z tego samego powodu nie istnieje żadna zasada, która tłumaczyłaby pisownię szwendać z użyciem en.

Przyjmuje się zatem, że pisownia szwendać uwarunkowała się w trakcie rozwoju języka polskiego. W związku z tym, prawidłowa forma wymaga nauczenia się jej. To jedyna metoda aby poradzić sobie z zapamiętaniem tej prawidłowej formy.

Dążyć zapisujemy przez ż niewymienne, więc pisownię należy zapamiętać.

Szwendać czy szwędać? Przykłady zdań

  • Moja siostra lubi się szwendać po sklepach razem z koleżankami.
  • Poszedłem szwendać się samotnie po okolicy.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X